Monika Jankovská vyhlásila vo väznici protestnú hladovku. Pre tieto tri dôvody

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch,
Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, Zdroj: TASR

Riaditeľovi banskobystrickej väznice napísala list, kde ho informuje o jej proteste.

Bývalú štátnu tajomníčku a sudkyňu Moniku Jankovskú v stredu obvinili v súvislosti s kauzou baru Fatima v Trenčíne. Obvinená je z marenia spravodlivosti formou účastníctva. V tejto veci sa rozhodla konať neobvyklým spôsobom. Podľa portálu topky.sk vyhlásila protestnú hladovku.

Za múrmi banskobystrickej väznice napísala list, ktorý adresovala riaditeľovi. Informovala ho o svojom konaní. V liste tiež uvádza aj dôvody, pre ktoré bude držať hladovku. Má súvisieť s najnovším obvinením v kauze Fatima a tiež so sprísnenou trestnou sadzbou v kauze Búrka.

Dôvody hladovky upresnila samotná Moinika Jankovská:

"Dôvod prvý: nezákonný postup a rozhodnutie vyšetrovateľa Policajného Zboru JUDr.Petra Juhása týkajúce sa môjho obvinenia v kauze Fatima.

Dôvod druhý: neustále porušovanie viacerých mojich základných práv a slobôd najvyššími ústavnými činiteľmi v trestnom konaní vedenom proti mojej osobe.

Dôvod tretí: šikanózne a nezákonné zasahovanie Ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej do môjho práva na slobodnú voľbu obhajcu a spôsobu, akým túto obhajobu mnou zvolená obhajkyňa vedie."

Jej advokát Peter Erdős k tomu dodal: "Moja klientka si uvedomuje, že hladovka je krajným riešením a presne preto sa k takémuto kroku odhodlala. Uvedomuje si aj to, že ak sa nezastaví včas, privodí následky smrti. Už samotná väzba je pre ňu nesmierne náročná. Rozhodla sa preto z vlastnej vôle podstúpiť túto tortúru, pretože je presvedčená o tom, že sa nemôže domôcť zákonnosti. Nie je to namierené proti podmienkam výkonu väzby v ÚVV a ÚVTOS Banská Bystrica. Rešpektuje všetky úkony v trestnom konaní, dobrovoľne sa im podriaďuje, ale má pocit, že viac ako právo tu prevážil tlak verejnej mienky a snaha podriadiť všetko tomu, aby bola exemplárne potrestaná. Jej základné práva ale pritom nemôžu byť porušované. Hladovka je jej osobným protestom. Ale je tiež aktom zúfalstva.."

Čítajte aj: Monika Jankovská má na krku ďalšie obvinenie. Spolu s ňou aj jej svat a ďalší

O väzbe pre svata M. Jankovskej a ďalších bude rozhodovať súd, ktorému kedysi šéfovala

BRATISLAVA/jh

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hladovka

Dôležité udalosti