Veterinári monitorujú zvieratá na Zemplíne, možno obsahujú škodlivé PCB látky

Výsledky monitoringu by mali mať do dvoch týždňov.

Obyvatelia Zemplína by nemali jesť mäso, ktoré si dochovali doma. Odporúčanie vydali začiatkom roka hygienici. Veterinári teraz začali preverovať, či sú potraviny zo Zemplína naozaj nebezpečné.

Mäso z hydiny a ošípaných, vajíčka či mlieko. Toto sú domáce produkty, ktoré si od vybraných chovateľov na Zemplíne v týchto dňoch pýtajú veterinári.

„Veterina nás oslovila, aby sme im odporučili domácnosti, lebo máme lepší prehľad, kto ešte chová,“ hovorí starosta Petroviac nad Laborcom Rovňak.

Takýchto domácich chovov na Zemplíne nie je veľa. Ich majitelia však prieskum vítajú. Hygienici domáce produkty neodporučili konzumovať po tom, čo vláda vyhlásila v Strážskom a okolí mimoriadnu situáciu. Reagovala tak na nájdené PCB látky, ktoré unikali do voľnej prírody.

„Cieľom odporúčaní bolo informovať verejnosť a predchádzať vplyvu v prípade vystaveniu PCB látkam,“ potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková.

Veterinári preto začali s monitoringom doma dochovaných zvierat a doma vyrobených živočíšnych produktov. Domáce chovy takto podrobne na PCB látky nekontrolovali. Údaje mali len z veľkofariem. A tie neboli alarmujúce.

Výsledky monitoringu by mali mať do dvoch týždňov.

Viac sa dozviete z reportáže Vladimíra Bučku.


ZEMPLÍN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zemplín

Dôležité udalosti