Žilinskí sudcovia a advokát, zapletení do korupčnej mašinérie, idú do väzby

S Milanom sa odfotil známy športovec
Zdroj: koláž:TVNOVINY.sk/TASR

Súd rozhodoval 14 hodín.

Obvinení žilinskí sudcovia Pavol Polka, Daniel Béreš a advokát Ľuboš Mahdoň a Bérešov kamarát Juraj Filipovič idú do väzby.

Pred sudcu Špecializovaného trestného súdu sa postavili v stredu (16.9.) o 15.30 h, verdikt padol až o 4.30 h ráno. Len samotný Pavol Polka podľa našich informácií vypovedal dlhých päť hodín. Sudca Ján Giertli nakoniec mužov poslal za mreže. Všetci sú stíhaní za prijímanie úplatku, niektorí z podplácania a sudcovia aj zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.


"V predmetnej trestnej veci Pavla Polku a spol. sudca pre prípravné konanie ŠTS vyhovel návrhu prokurátora na vzatie všetkých štyroch obvinených do väzby. Všetci štyria obvinení boli vzatí do väzby s tým, že bolo rozhodnuté o dôvodoch väzby tak, ako to bolo v návrhu prokurátora ÚŠP uvedené. S výnimkou u obvineného Daniela Béreša, kde sudca pre prípravné konanie rozhodol o väzbe len z dôvodu kolúznej väzby," povedal novinárom prokurátor ÚŠP s tým, že vo veci sa ďalej vykonávajú procesné úkony.


Voči rozhodnutiu v prípade Daniela Béreša podal prokurátor sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať Najvyšší súd. Prokurátor ako dôvody väzby vo svojom návrhu uviedol dôvodnú obavu z kolúzneho konania a dôvod preventívnej väzby.

"Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica rozhodol o vzatí do väzby štyroch osôb, ktoré sú obvinené zo zločinu prijímania úplatku a iné. Dôvodom väzby u všetkých obvinených je obava z možného ovplyvňovania svedkov. U jedného z obvinených je dôvodom väzby aj obava z možného pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne NS SR. Sťažnosť podal aj prokurátor, keďže sudca pri jednom obvinenom neakceptoval preventívnu väzbu," potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Medzi zadržanými bola pôvodne aj predsedníčka Krajského súdu v Žiline Eva Kyselová, ktorá bola po zasadnutí pléna Ústavného súdu SR v utorok (15. 9.) prepustená bez obvinenia na slobodu.

Po bratislavskej akcii búrka prišiel žilinský Plevel

V rukách policajtov skončili dvaja sudcovia, advokát a ďalší muž. Všetci mali byť podľa vyšetrovateľa NAKA súčasťou korupčnej schémy na žilinských súdoch.

Policajti rozkrývali mašinériu roky. Nakoniec im pomohli svedectvá kriminálnikov, podnikateľa, ktorý doteraz všetko popieral, odposluchy či komunikácia medzi aktérmi.

V putách skončil dlhoročný sudca Pavol Polka. Od mája je v dôchodku. Hoci sa viackrát ocitol minimálne v operatívnych preverovaniach, policajti ho zadržali až teraz. Na krku má obvinenie z prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Podľa vyšetrovateľa NAKA mal byť emeritný sudca súčasťou korupčnej schémy - brať peniaze za rozsudky či rozhodnutia o väzbe v prospech tých, čo eurá ponúkali. Denník N napísal, že na žilinských súdoch existoval aj akýsi cenník za vybavené rozhodnutia. Sumy sa v ňom pohybovali v tisícoch eur, v závislosti od náročnosti veci.

Súčasťou korupčnej mašinérie mal byť advokát Ľuboš Mahdoň aj okresný sudca Daniel Béreš, ktorého väzobné stíhanie musel povoliť ústavný súd.

Viac sa o kauze Plevel dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.


ŽILINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plevel

Dôležité udalosti