Začal sa týždeň mobility. Viac ako 70 percent Slovákov jazdí do práce a z práce autom

Auto sa dá vymeniť za chôdzu, bicykel, ale aj vlaky či autobusy.

Sadnúť ráno do auta a popoludní sa ním zasa vrátiť domov. Rutina, ktorej by sa niekto len ťažko vzdal. Podľa Eurostatu využíva na prepravu autom viac ako 70 percent Slovákov. Čo v porovnaní s inými krajinami až tak veľa nie je. V rámci únie je Slovensko na chvoste v cestovaní autom v rámci pozemnej dopravy. Menej sadajú za volant už len Česi a Maďari.

Naopak rekordéri sú Litva a Portugalsko. Až 90 % z prejazdených kilometrov tam tvorí práve autodoprava. Dnes (16. septembra) sa začína týždeň mobility v Európe. Má povzbudiť šoférov, aby z áut presadli na bicykel či do verejnej dopravy.

Na malé Holandsko sa zmenila Obec Vlčany pri Nových Zámkoch. Pred školou vidieť denne preplnené stojany na bicykle. Týždeň mobility tam majú po celý rok.

Európsky týždeň mobility tiež odporúča ekologickejšie cestovanie. Vymeniť auto za chôdzu, bicykel, ale aj vlaky či autobusy. Problém, ktorým sa nielen Európa borí, je množstvo emisií vo vzduchu, na čom sa významne podieľa doprava. Zo všetkých najazdených kilometrov, ktoré Slováci počas roka najazdia, je trištvrtina práve osobnými autami.

Európsky týždeň mobility potrvá do utorka (22. septembra) budúceho týždňa. Mestá majú pripravené rôzne podporné aktivity. Napríklad niekde budete môcť s vodičským preukazom jazdiť v autobusoch zadarmo.

Aké výhody vás cez týždeň mobility ešte čakajú, sa dozviete z reportáže Zuzany Fečovej.


Celé Televízne noviny sledujte na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bicyklovanie

Dôležité udalosti