Dvanásť stromov, z ktorých budú Slováci vyberať ten najkrajší

11_nove.jpg

Sú medzi nimi po tri duby a lipy, dva platany, ako aj buk, tis, moruša a pavlovnia.

Nadácia Ekopolis dnes spustila hlasovanie o Strom roka 2014. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nadácie Eva Ščepková. Záujemcovia si spomedzi 12 finalistov z celého Slovenska majú možnosť vybrať do 30. septembra.

Nadácia Ekopolis vyhlásila anketu Strom roka 2014 v apríli. Záujemcovia mali možnosť posielať nominácie starých, vzácnych a ohrozených stromov, ktoré si podľa ich názoru zaslúžia starostlivosť. Nakoniec nominovali 45 stromov z ktorých odborná komisia vybrala 12 finalistov. Medzi finalistami sa nachádzajú tri duby, tri lipy, dva platany a po jednom buk, tis, moruša a pavlovnia. Najstarším súťažiacim stromom je dub letný, ktorého vek odhadujú na 750 rokov.

Hlasovanie nadácia vyhodnotí v októbri. Víťazný strom dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od Medzinárodnej arboristickej spoločnosti ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 200 eur.

Zároveň bude Slovensko reprezentovať na súťaži Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na druhom a treťom mieste, rovnako získajú 200 eur na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Arboristi z Medzinárodnej arboristickej spoločnosti ISA Slovensko zároveň ošetria podľa vlastného výberu aj ďalšie stromy spomedzi všetkých nominovaných. Troch nominujúcich a troch hlasujúcich takisto Nadácia Ekopolis odmení knižnými poukážkami kníhkupectva Artforum.Zoznam súťažiacich stromov, ich príbehy, fotografie ako aj možnosti hlasovania záujemcovia nájdu na stránke www.ekopolis.sk.
SLOVENSKO/SITA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti