Domáce

Terorista Ladislav K. dostal 25 rokov. Na súde mlčal ako hrob

Ladislav K, terorista.
Ladislav K, terorista. Zdroj: TASR

Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Obžalovaného ekologického teroristu Ladislava K. na trest odňatia slobody nepodmienečne na 25 rokov s najprísnejším stupňom stráženia odsúdil dnes Okresný súd Košice I. Súčasne mu uložil ochranný dohľad na 36 mesiacov. Rozsudok nie je právoplatný, pretože obhajoba sa proti rozsudku odvolala priamo na pojednávaní.

Zdroj: TASR

Ako v stručnom odôvodnení uviedol predseda senátu, dôkazy nad všetku pochybnosť preukázali, že obžalovaný skutky spáchal. Senát vzal do úvahy aj kontrolný psychiatrický posudok vypracovaný znaleckou organizáciou, v ktorom sa konštatovalo, že obžalovaný netrpí takou duševnou poruchou, ktorá by znižovala jeho príčetnosť, schopnosť ovládať svoje konanie a rozpoznať nebezpečnosť svojho konania.

Súd uznal obžalovaného Ladislava K. za vinného vo všetkých desiatich bodoch obžaloby - zo zvlášť závažného zločinu terorizmu, nedovoleného ozbrojovania a ďalších trestných činov. Predseda senátu poukázal aj na skutočnosť, že obžalovaný neprejavil nijakú ľútosť. Navyše uviedol, že tento hnusný štát ho môže aj zavrieť, nič nedosiahne, lebo má nasledovníkov. Obžalovaný uviedol, že je vo vojne s týmto štátom, že vážne plánoval vraždiť.

Na výzvu predsedu senátu, aby sa vyjadril k rozsudku, obžalovaný Ladislav K. nereagoval. Rovnako ani po skončení pojednávania. Iba jeho obhajkyňa podala odvolanie. Novinárom uviedla, že odvolanie znova oprie o zníženú príčetnosť obžalovaného v dôsledku duševnej poruchy schizotypie.

„Som v podstate spokojný s rozsudkom o to viac, že v tejto kauze išlo nielen o uznanie viny, ale aj o uznanie právnej kvalifikácie obzvlášť závažného zločinu terorizmu prvý raz v histórii slovenského trestného práva. Súčasne tu šlo aj o obranu znaleckého dokazovania, ktoré sa podarilo obhájiť a má to veľký význam do budúcna," uviedol prokurátor.

Obhajoba nepostupovala korektne, keď na krajský súd podala nový znalecký posudok bez vedomia prokurátora a na jeho základe krajský súd zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vrátil mu vec na ďalšie konanie.

KOŠICE/SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti