Dobrá správa pre ekonomiku: Od začiatku pandémie prvýkrát klesla nezamestnanosť

Dua Lipa
Zdroj: TASR/AP

Narástol však aj počet voľných miest.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste 7,60 percent. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,05 percentuálneho bodu, medziročne bola vyššia o 2,63 p. b. Nezamestnanosť sa tak znížila prvýkrát od začiatku krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu, informovalo ústredie práce.

Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol v auguste 208 362 osôb, čo je v porovnaní s júlom pokles o 1424 osôb alebo 0,68 p. b.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola v auguste na úrovni 8,37 %. Medzimesačne klesla o 0,07 p. b., medziročne bola vyššia o 2,34 p. b. Úrady práce evidovali celkovo 229.517 ľudí bez práce, čo je o 1987 osôb menej ako v júli.

"Tento vývoj je pozitívny, podarilo sa nám počas piatich mesiacov zvrátiť ten trend, ktorý covid kríza spôsobila. Najviac ľudí pribudlo do evidencie v apríli, necelých 34-tisíc, naopak, v auguste došlo k obratu a z evidencie ubudlo takmer 2 000 ľudí," zhodnotil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Celkovo bolo v auguste z evidencie vyradených 17 350 uchádzačov o zamestnanie, 14 297 z nich si našlo prácu, pre nespoluprácu odišlo 382 ľudí a ďalších 2 671 osôb bolo vyradených z ostatných dôvodov.

Aj v auguste narástol počet voľných pracovných miest. Úrady práce evidovali 72 131 voľných miest, čo je medzimesačný nárast o 2584. Najviac voľných pozícií bolo v Bratislavskom kraji, a to 21 532, najmenej v Košickom kraji 4164.

V septembri ministerstvo očakáva, že na úradoch práce pribudnú absolventi stredných a vysokých škôl, čo sa ukáže aj v štatistikách.

"Rezort práce preto ešte minulý mesiac pripravil viaceré opatrenia na zamestnávanie absolventov. Ide o príspevok v sume 3 000 až 5 600 eur v závislosti od miery nezamestnanosti v regióne na podporu začínajúcich podnikateľov. Druhým opatrením je tzv. reštart pre mladých. Ak si mladý človek nájde zamestnanie, šesť mesiacov mu budú úrady práce priplácať 126,14 eura k jeho mzde a ďalších šesť mesiacov bude poberať 63,07 eura k mzde," vyčíslil Krajniak.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nezamestnanosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.