Zvrat v prípade Jankovskej svata. Trenčianskemu súdu rozhodovanie o väzbe odňali

O väzbe v druhom kole rozhodnú iní. Peter Vasko, advokátka a expolicajt sú obvinení z marenia spravodlivosti.

Svat Moniky Jankovskej Peter Vasko, advokátka Anna Žedényiová a expolicajt NAKA Milan Žáčik sú obvinení z marenia spravodlivosti, lebo podľa vyšetrovateľa ovplyvňovali svedka Michala Vidu v tom, ako má vypovedať.

Jeho svedectvo sa týkalo 20-ročného sporu okolo trenčianskeho baru Fatima. Pôvodnému majiteľovi Ondrejovi Janíčkovi ho chceli vziať mafiáni na čele s Petrom Čongrádym. Vida pred niekoľkými rokmi povedal, že Jankovská mala vziať za to, že Janíčka pošle za mreže, od Čongrádyho tri milióny slovenských korún. Potom ale svoje svedectvo zmenil.

Zvrat v rozhodovaní o väzbe

Vaska, Žedényiovú a Žáčika zadržali, obvinili a prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne žiadal pre nich väzbu. Sudca Okresného súdu v Trenčíne to ale videl inak. Všetkých troch prepustil na slobodu.

„Aj pán sudca pre prípravné konanie v zhode s našimi, nazvem to obhajobnými tvrdeniami konštatoval, že uvedené trestné stíhanie je stíhaním na takzvane spoločenskú objednávku. Nie je možné, že jednému človeku orgány činné v trestnom konaní raz veria a raz neveria, práve podľa spoločenskej situácie. Dnes je moderné stíhať pani doktorku Jankovskú, tak dnes mu veríme," povedal advokát Petra Vaska Rastislav Palovič.

Prokurátor podal voči rozhodnutiu sťažnosť. Mal o nej vo štvrtok (17.9.2020) o 13.00 h rozhodovať Krajský súd v Trenčíne. Prišiel ale zvrat.

Podľa informácií TV Markíza predseda senátu Krajského súdu v Trenčíne, ktorý mal v druhom kole o väzbe rozhodovať, ale aj prokurátor, podali návrh na odňatie veci na Najvyšší súd SR. Dôvodom je to, aby predišli podozreniam či pochybnostiam zo zaujatosti.

Monika Jankovská totiž na Krajskom súde v Trenčíne v minulosti pracovala ako sudkyňa. S viacerými sudcami sa pozná dodnes. Predseda senátu teda týmto krokom predišiel tomu, aby sa rozhodnutie o väzbe spochybňovalo.

Najvyšší súd vec Krajskému súdu v Trenčíne odňal a prikázal ho Krajskému súdu v Trnave. Markíza zistila, že senát v Trnave už aj vytýčil termín rozhodovania o väzbe. Má sa tak stať 24.9.2020 o 13.00 h.

Zmenili aj prokurátora

Zmena nastala aj v dozorovaní celého prípadu. Hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne TV Markíza povedal, že na Generálnu prokuratúru SR podali návrh na odňatie a prikázanie veci.

Stalo sa to práve preto, aby nevznikali pochybnosti o zaujatosti. Manžel obvinenej advokátky Anny Žedényiovej totiž pracuje na prokuratúre vrámci Trenčianskeho kraja.

"Generálny prokurátor SR opatrením zo dňa 18.09.2020 vec odňal Krajskej prokuratúre Trenčín a vec prikázal na ďalší výkon dozoru Krajskej prokuratúre Nitra," uviedol Marián Sipavý.

Znamená to, že na celý prípad už nebude dozorovať trenčiansky, ale nitriansky prokurátor.

Rozhodovanie v prvom kole

Jankovská pred tým, ako sa stala sudkyňou Krajského súdu v Trenčíne, šéfovala Okresnému súdu v tom istom meste. Práve tam rozhodovali o väzbe pre troch obvinených v prvom kole. Krajského prokurátora, ktorý vec dozoroval sme sa pýtali, prečo nenamietal aj zaujatosť aj tohto súdu.

"Krajská prokuratúra Trenčín nenamietala zaujatosť Okresného súdu Trenčín , pretože nejestvoval žiaden zákonný dôvod na namietanie zaujatosti OS Trenčín," povedal Marián Sipavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne.

Vinu odmietajú všetci

V tejto veci je obvinená aj samotná Jankovská. Vinu odmieta ona aj všetci ostatní. „Dovolím si povedať jednu zásadnú vec, že to je absurdné. Tieto osoby viac ako 8 rokov očierňujú moju klientku," povedal TV Markíza advokát Moniky Jankovskej Peter Erdős krátko po tom, čo je obvinenie vyšetrovateľ NAKA vzniesol.

Jankovská je vo väzbe pre stíhanie za prijímanie úplatku a podplácanie v kauze Búrka. Za mrežami drží už siedmy deň hladovku.

Toto nie je ale zďaleka prvá vec v kauze okolo trenčianskeho baru Fatima, ktorú na návrh Najvyšší súd SR odňal z Trenčína. Väčšina sporov skončí na súdoch v Trnave alebo v Nitre. Práve pre možné pochybnosti o zaujatosti.

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fatima

Dôležité udalosti