Jankovská drží už siedmy deň hladovku. Je rozhodnutá vydržať "do konca"

bb_jankovska_chce_na_slobodu_web_TFF_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Vo väzbe pije iba vodu a čaj. Podľa advokáta nevyzerá dobre.

Monika Jankovská už sedem dní drží vo väznici hladovku. Jej advokát Peter Erdős nás informoval, že Jankovská prijíma iba tekutiny, teda vodu a čaj. Vyhlásila, že je ochotná vydržať až do konca. Neuviedla však, za akých podmienok by hladovku ukončila.

„Keď je niekto schopný podstúpiť takúto tortúru, je si vedomý, že môže aj zomrieť," povedal Erdős.

Obvinená bývalá štátna tajomníčka sa rozhodla k tomuto kroku 12. septembra. Z banskobystrickej väznice napísala list riaditeľovi, v ktorom ho Informovala o svojom konaní. V liste tiež uvádza aj dôvody, pre ktoré bude držať hladovku. Má súvisieť s najnovším obvinením v kauze Fatima a tiež so sprísnenou trestnou sadzbou v kauze Búrka.

„Dôvod prvý: nezákonný postup a rozhodnutie vyšetrovateľa Policajného Zboru JUDr. Petra Juhása týkajúce sa môjho obvinenia v kauze Fatima.

Dôvod druhý: neustále porušovanie viacerých mojich základných práv a slobôd najvyššími ústavnými činiteľmi v trestnom konaní vedenom proti mojej osobe.

Dôvod tretí: šikanózne a nezákonné zasahovanie Ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej do môjho práva na slobodnú voľbu obhajcu a spôsob, akým túto obhajobu mnou zvolená obhajkyňa vedie," napísala bývalá štátna tajomníčka a bývalá sudkyňa.

Vyzerá chudo a nepracuje

Advokát priblížil, že Jankovskej hladovka je forma protestu proti nezákonnému postupu voči jej osobe. Hovorí dokonca, že je to jej prejav bezmocnosti a zúfalstva. V akom zdravotnom stave momentálne je, nám Erdős nevedel povedať. Sú v každodennom telefonickom kontakte a zastihli sme ho práve na ceste za ňou. Jankovská však už minulý týždeň pri príchode na NAKA vyzerala chudo.

„Určite nevyzerá dobre. Je značne pochudnutá. To sme videli už aj predtým, ako začala držať hladovku," oznámil Erdős.

Obvinená si zatiaľ nevyžiadala podľa jej právnika ani psychológa, ani psychiatra. Kým prvé dni väzby podľa našich informácií pracovala, teraz už šetrí sily a je v pokojovom režime.

Ak sa stav väzňa dramaticky zhorší, musí byť prevezený do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.

Lekár: Človek vydrží hladovku aj 40 dní

Marek Pytliak je primár oddelenia internej medicíny Nemocnice Svet zdravia Svidník a zároveň hlavný lekár siete ProCare a Svet zdravia pre internú medicínu. Pytliak vysvetľuje, že hladovka má viacero fáz. V prvej telo míňa zásoby glykogénu v svaloch a v pečeni. Následne začne spotrebovávať tuky, bielkoviny a iné látky. Vtedy človek chudne a stráca svalstvo.

Ak človek drží hladovku, pri ktorej prijíma vitamíny a živiny vo forme štiav, vydrží niekoľko desiatok dní. Ak však pije iba čistú vodu a čaj, oslabí sa oveľa skôr. No ak bol v dobrom zdravotnom stave, takúto hladovku vydrží aj 40 dní.

„Čím viac zásob človek má a je v dobrom zdravotnom stave, tým dlhšie hladovku vydrží. Chudý človek teda môže skolabovať skôr," hovorí Pytliak.

Ak je už napojený na umelú výživu, krvou mu do tela preniknú dôležité látky, najmä aminokyseliny, sacharidy, tuky, bielkoviny. Človek už nie je ohrozený na živote a môže tak fungovať aj dlhodobo.

Jankovská je vo väzbe od marca

V pondelok (21. 9.) o 9.30 h bude sudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici rozhodovať o predĺžení Jankovskej väzby. Je v nej od 14. marca. NAKA v rámci akcie Búrka zadržala trinástich sudcov, ktorí sú obvinení z korupcie.

Jankovská má však na krku ďalšiu kauzu okolo trenčianskeho baru Fatima. Pôvodný majiteľ podniku Ondrej Janíček už roky upozorňuje, že bývalá štátna tajomníčka mala mať prsty v tom, ako sa mafiáni okolo Petra Čongrádyho chceli zmocniť Fatimy. Za to má na krku množstvo trestných oznámení a čelí viacerým obžalobám. Jankovská všetky obvinenia odmieta a práve po vznesení tohto obvinenia z marenia vyšetrovania sa rozhodla k radikálnemu kroku - hladovke.

BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková, Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hladovka

Dôležité udalosti