Po akcii "Boží mlyn" mu nepomohol ani farár. Makóa budú stíhať väzobne, sťažnosť nepodal

Vyšetrovateľ ho viní z toho, že sa spolčil z gangom takáčovcov.

Bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa budú vyšetrovať vo väzbe. Proti rozhodnutiu sťažnosť nepodal. Vyšetrovateľ ho viní z toho, že sa spolčil z gangom takáčovcov. Stíhaný je za násilnej trestnej činnosti.

Makó donedávna šéfoval daňovým kriminalistom, dokonca o ňom istý čas vraj uvažovali ako o viceprezidentovi policajtov. Zdá sa, že postavenie a prístup k rôznym informáciám využíval vo svoj prospech. Teraz sa bude na svet pozerať spoza mreží, aby nepokračoval v trestnej činnosti a neovplyvňoval svedkov.

Vyšetrovateľ NAKA ho viní z podporovania zločineckej skupiny takáčovcov. Tá mala centrálu v Ružinove.

Desaťročia gang podozrievali, že vypaľoval podniky najmä v Bratislave a okolí. No jedna vetva mala pôsobiť aj na južnom Slovensku. Okrem výpalníctva sa živili aj vydieraním či inými násilnými a ekonomickými deliktami.

Mal spolupracovať s takáčovcami

Zakladateľom skupiny bol Ján Takáč. Po tom, čo ho zavraždili, mal mať hlavné slovo v gangu Ľubomír Kudlička, prezývaný Kudla. Ten stojí aktuálne pred súdom pre vraždu podnikateľa spred mnohých rokov. Na gang takáčovcov policajti udreli viackrát. Naposledy vlani v októbri.

Podľa našich informácií Makóa zadržali a obvinili práve po tom, ako sa niektorí z členov tejto skupiny rozrozprávali. Vyšetrovateľ má mať v rukách ich svedectvá.

"Nebudem potvrdzovať ani vyvracať tieto skutočnosti, lebo ide o živú vec. Vyšetrovanie ukáže, aké dôkazy budeme potrebovať a kto bude vypovedať," vyjdaril sa prokurátor Úradu špeciálnej prokurátory Michal Šúrek.

Práve s touto skupinou mal Makó pri páchaní trestnej činnosti spolupracovať. Obvinenia voči nemu sa vraj týkajú zatiaľ len jedného skutku.

Prokurátora sme sa pýtali, či sa Makó pozná s údajným bossom takáčovcov Kudličkom osobne. "Vyjadroval sa aj k tomuto, avšak nebudem oboznamovať bližšie obsahy jeho výpovedi,"dodal Šúrek.

Do Banskej Bystrici prišli v sprievode Makóovho advokáta ďalší dvaja muži, jeden z nich bol farár. "Ako dôveryhodná osoba a ďalšia osoba ponúkala peňažnú záruku, ktorú súd neprijal," priblížil účasť kňaza Makóov advokát Zoltán Perhács.

Kňaz pôsobil v Jelenci, kde žije Ľudovít Makó, roky. "Bol som morálna podpora pre pána obvineného. Ja som tam bol 15 rokov, od detstva poznám jeho rodinu," povedal.

Makó sťažnosť voči väzbe nepodal. Prečo sa tak stalo, advokát Perhács nechcel bližšie komentovať.

Téme sa venovali Michaela Bendíková a Zuzana Ferenčáková.


BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ľudovít makó

Dôležité udalosti