Sudkyňa odročila proces s predsedom ĽSNS Mariánom Kotlebom

Laura
Zdroj: TASR

Uskutoční sa 12. októbra.

Pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov. Kotleba sa na proces dostavil v sprievode svojich obhajcov - Ondreja Mularčíka a Tomáša Rosinu.

Naposledy naplánovaný proces na 8. septembra bol zrušený. A to z dôvodu, že obžalovaný požiadal o ospravedlnenie neúčasti, pretože sa nachádzal v karanténe pre nový koronavírus po tom, ako sa vrátil z Čiernej Hory.

Predtým pojednávania brzdil fakt, že sa súdny spis v kauze šekov nachádzal na pôde Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodoval o námietke zaujatosti voči samosudkyni Ružene Sabovej. NS SR námietku napokon zamietol a pojednávanie tak naďalej môže viesť Sabová. V prípade sa konalo koncom marca a na začiatku júna.

Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.

Na otvorení hlavného pojednávania samosudkyňa Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Ak sa k nej v prípade uznania viny prikloní, hrozilo by mu až osem rokov väzenia.

Vzniesol námietku

Predseda ĽSNS Marian Kotleba obžalovaný v kauze kontroverzných šekov pre chudobnejšie rodiny vzniesol v pondelok na pojednávaní ďalšiu námietku zaujatosti voči samosudkyni Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Ružene Sabovej. Podľa jeho názoru je sudkyňa ovplyvnená médiami a koná v jeho neprospech.

"Sudca by sa nemal nechať ovplyvňovať verejnou mienkou. Neviem, za čo som súdený a neviem doteraz, prečo má byť sprísnená kvalifikácia," povedal mimo iného Kotleba.

Sudkyňa podľa neho založila do spisu podnet na NAKA po zhliadnutí mediálneho výstupu ku kauze na YouTube. "Samosudkyňa žije mediálnymi výstupmi," nechal sa počuť predseda ĽSNS.

Sudkyňa o jeho námietke nekonala, pretože nespĺňala procesné náležitosti. V lete Kotleba už raz podal námietku zaujatosti voči sudkyni, tú však Najvyšší súd SR v auguste právoplatne zamietol.

Obžalobu odmieta

Marian Kotleba odmieta obžalobu v kauze kontroverzných šekov so sumou 1488 eur a považuje ju za tendenčnú. Kotleba to uviedol počas svojej výpovede pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku.

Dokazovanie je ukončené

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vyhlásila dokazovanie v súdnej kauze s obžalovaným predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov za ukončené.

Po hodinovej prestávke sa pristúpi k prednesu záverečných rečí.

Prokurátor navrhol uznať Kotlebu za vinného

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz navrhol prekvalifikovať skutok, ktorého sa mal dopustiť predseda ĽSNS Marian Kotleba v kauze rozdávania kontroverzných šekov so sumou 1488 eur.

Vo svojej záverečnej reči dal návrh, aby samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Kotlebu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

Sudkyňa proces odročila

Pojednávanie s Kotlebom samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová odročila na 12. októbra. Na odročenom pojednávaní odznie záverečná reč tretieho obhajcu Kotlebu Petra Kupku, ako aj samotného obžalovaného.


PEZINOK/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Marian kotleba

Dôležité udalosti