Súdna rada zvolila Miroslava Gavalca za kandidáta na sudcu Súdneho dvora EÚ

Ema šalie, že nemôže otehotnieť, Ondro zatiaľ balí Sisu.mp4
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Po zvolení kandidáta Súdnou radou SR bude o ňom ďalej rozhodovať vláda.

Kandidátom na sudcu Súdneho dvora Európskej únie so sídlom v Luxemburgu sa stal sudca Miroslav Gavalec, predseda senátu na Najvyššom súde SR. Súdna rada SR ho schválila jednomyseľne v pondelok na svojom 13. zasadnutí. Gavalca navrhli dvaja členovia Súdnej rady, Elena Berthotyová a Juraj Kliment. Po zvolení kandidáta Súdnou radou SR bude o ňom ďalej rozhodovať vláda.

Súdna rada SR rozhodla o Gavalcovom zvolení vo verejnej voľbe, bol jediným uchádzačom. Nikto nebol proti ani sa nezdržal hlasovania. Gavalec vo svojej prezentácii uviedol, že v rámci svojej 30-ročnej kariéry vyše 20 rokov pracuje ako právnik a sudca na viacerých postoch.

Okrem toho pôsobil aj v akademickej obci, venuje sa publikačnej činnosti, zúčastňuje sa na medzinárodných stážach a podľa svojich slov sa sústavne samovzdeláva. Akcentoval tiež svoj vzťah k medzinárodnému právu. Berthotyová, ktorá ho navrhla, zdôraznila v diskusii jeho zmysel pre spravodlivosť a pevný charakter.

Funkčné obdobie súčasného slovenského zástupcu, sudcu Daniela Švábyho, končí v októbri 2021.

Dodatočná sudkyňa

Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu sa stala Martina Jánošíková. Súdna rada SR jej nomináciu jednomyseľne odobrila, bola jedinou kandidátkou.

Návrh predloží rada vláde SR. Miesto dodatočného sudcu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016, Jánošíková teda dokončí plynúce funkčné obdobie do roka 2022.

Martina Jánošíková aktuálne pôsobí ako riaditeľka Ústavu medzinárodného práva a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Od roku 2019 pracuje aj ako externá poradkyňa Ústavného súdu SR. Tento rok sa tiež neúspešne uchádzala o pozíciu sudkyne Ústavného súdu SR.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Súdny dvor EÚ

Dôležité udalosti