Andrea Moravčíková je nová kandidátka na na podpredsedníčku NS SR

Moravčíková bola jedinou kandidátkou.

Súdna rada SR zvolila za kandidátku na podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR Andreu Moravčíkovú. Za zvolenie hlasovalo desať členov Súdnej rady SR, proti nebol nikto a zdržalo sa sedem členov. Návrh na jej vymenovanie predloží rada prezidentke.

Moravčíková bola jedinou kandidátkou, navrhol ju predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta.

Predseda Súdnej rady Ján Mazák sa hlasovania zdržal, hoci pôvodne bol podľa svojich slov takmer presvedčený, že Moravčíková jeho hlas získa. Zarazili ho viaceré stanoviská v jej prezentácii.

„Najproblematickejšie bolo pre mňa to, že sa rozhodla zaujať stanovisko o hrubej čiare za činmi, ktoré poznáme z obdobia tzv. harabinizmu, pretože tá hrubá čiara skutočne nie je adekvátnym prístupom," uviedol.

Kandidátka vo vypočutí v reakcii na otázku o období, keď NS SR viedol Harabin, hovorila o spravení hrubej čiary, ktorá v jej ponímaní znamená oslobodiť sa od toho, čo bráni pravdivo a efektívne poskytovať spravodlivosť.

Úspešná uchádzačka o kandidatúru poznamenala, že si uvedomuje, v akých ťažkých časoch sa dostáva do funkcie.

„Veľmi veľa sa očakáva. Tie očakávania by som rada naplnila. Myslím si však, že to, ako bude smerovať NS SR, je dané práve predsedom, práve preto som sa rozhodla jeho nomináciu prijať, lebo si myslím, že pre tieto časy mu s tým viem pomôcť, pretože komunikácia vnútri inštitúcie a justície samotnej môže pomôcť tomu, čo aj verejnosť očakáva," zhodnotila.

Podľa svojich slov ponúka pevné odborné zázemie, nekonfliktnosť, ale zároveň pevný postoj. Nechce, aby jej obraz v očiach verejnosti ovplyvňovala jej predchodkyňa.

Moravčíková pôsobila na začiatku kariéry na akademickej pôde, sudkyňou sa stala v roku 2008. Na Najvyššom súde SR pôsobí od roku 2015. Vo svojej prezentácii zdôraznila potrebu komunikácie. „Snažím sa judikatúru, ktorú budujeme, šíriť ďalej aj s vysvetlením," skonštatovala s tým, že NS SR by mal byť aj v kontakte so súdmi nižšieho stupňa.

Uchádzačka poukázala tiež na svoje skúsenosti z medzinárodného prostredia, napríklad z nedávneho pobytu na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu, ale aj jazykové schopnosti. Podľa svojich slov je motivovaná pomôcť tomu, aby bol NS SR vrcholnou inštitúciou prinášajúcou spravodlivosť.

Najvyšší súd nemá podpredsedu, odkedy odišla sudkyňa Jarmila Urbancová do dôchodku. Urobila tak po tom, ako ju Národná kriminálna agentúra zadržala počas akcie Búrka. Urbancová je obvinená z podplácania v kauze Technopol Servis.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Podpredseda

Dôležité udalosti