Domáce

Majte sa na pozore! Šmejdi v Česku vymysleli novú fintu na ľudí

Šmejdi oklamali vlastných
Zdroj: TV Markíza

Môže sa dostať aj k nám.

Organizátori predvádzacích akcií v Českej republike najnovšie lákajú ľudí na fiktívne vysoké výhry. Z nich chcú ale vopred zaplatiť darovaciu daň. Tá je výrazne vyššia než hodnota výrobku, ktorý si zákazník odnesie domov, uviedol portál novinky.cz.

"Hovorili tomu zlatá výhra v hodnote tovaru 135 000 Kč (4919,83 eura), pričom ale dotyčný musí okamžite zaplatiť darovaciu daň," popísal rozhlasu svoju skúsenosť 87-ročný Vladimír z východných Čiech.

Leták v schránke ho nalákal na ochutnávku údenín v neďalekom hoteli. Namiesto ochutnávky ho však na mieste čakalo prekvapenie. Údajne vyhral kuchynský riad za viac než 100 000 Kč.

Zdroj: TV Markíza

Všetko malo jedinú podmienku, musel súhlasiť s okamžitým zaplatením darovacej dane. "Daň bola vypočítaná na 50 000 Kč. Všetko prebehlo rýchlo," povedal rozhlasu podvedený.

Pod nátlakom organizátorov nakoniec súhlasil. Pretože pri sebe nemal takú sumu, podvodníci ho odviezli do najbližšej banky. Peniaze od neho chceli v hotovosti. Faktúru ani žiadny iný doklad o zaplatení muž nedostal. Domov si odviezol tovar za pár tisíc korún.

Podľa hovorkyne Českej obchodnej inšpekcie (ČOI) Miloslavy Fléglovej je finta s povinnosťou zaplatiť darovaciu daň v taktike šmejdov úplne nová. Firma, ktorá podľa účastníkov akcie všetko organizovala - New Trendy Products, je ale inšpektorom dobre známa.

Za 1. polrok tohto roka uskutočnila inšpekcia takmer 400 kontrol predvádzacích akcií. Vo vyše 50 % z nich inšpektori zistili porušenie predpisov a rozdali pokuty za 10 miliónov Kč. Šmejdi sa kontrolám snažia vyhýbať tak, že nahlásia predvádzaciu akciu, ktorú potom zrušia, a na inom mieste konajú akciu neohlásenú.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.