Zdravotníci a kliniky dostávali ocenenie, udeľovala sa cena Rotariánsky zvon za rok 2020

Rotariánsky zvon.
Zdroj: Rotary klub Bratislava

Pracovníci kliniky sa striedali v nepretržitých službách.

Pandémiu COVID-19 na Slovensku považuje Rotary klub Bratislava za faktor ktorý v tomto roku výrazne ovplyvnil fungovanie celej spoločnosti. Ocenenie "Rotariánsky zvon" Rotary klubu Bratislava za rok 2020 preto získal kolektív Kliniky Infektológie a cestovnej medicíny LFUK a UNB.

Hlavná zodpovednosť, za diagnózu a liečbu COVID-19 pripadla v prvej línii práve Klinike infektológie a cestovej medicíny LFUK a UNB. Lekári, sestry, laboratórny a technický personál zabezpečovali prakticky nepretržite odber vzoriek, vyšetrovanie pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19, intenzívnu starostlivosť o tých, u ktorých sa choroba naplno rozvinula, intenzívnu starostlivosť o tých, ktorých pľúca pre vírusové poškodenie už nedokázali dýchať a dýchali za nich prístroje.

Pracovníci kliniky sa striedali v nepretržitých službách. Práca v ochrannom odeve, s ochrannými prostriedkami v priestore s trvalým rizikom nákazy je nielen fyzicky náročná, ale zároveň stresujúca, vyvolávajúca obavy o svoje vlastné zdravie, o zdravie zverených pacientov, ale aj o zdravie svojich najbližších, s ktorými zdieľajú spoločnú domácnosť.

"Za najdôležitejšiu úlohu pri zvládaní pandémie nezohrávajú zdravotnícke pomôcky ale ľudia - najmä zdravotníci v prvej línii kontaktu s vírusom a ich konanie je kľúčové z pohľadu liečby najkazených pacientov ale aj jeho ďalšieho šírenia. Riskujú vlastné zdravie a zdravie svojich blízkych častokrát v neadekvátnych pracovných podmienkach. Ocenením "Rotariánsky zvon" chceme verejne poďakovať a symbolicky oceniť nasadenie všetkých lekárov, sestier a celého zdravotníckeho personálu. Chceme zároveň upozorniť spoločnosť na týchto profesionálov, ktorí nie sú platovo ani spoločensky docenení, a ukázať, akú kľúčovú úlohu počas epidémie zohrali", uviedol Robert Hromec, iniciátor ocenenia a člen Predstavenstva Rotary klubu Bratislava.

Profesor Milan Profant, prednosta I. ORL kliniky UNB a zároveň dlhoročný člen Rotary klubu Bratislava: "Odvaha, statočnosť a profesionalita v prvej línii, to boli najdôležitejšie kritériá. Zároveň treba ocenenie Kliniky infektologógie vnímať ako ocenenie a poďakovanie pre všetkých zdravotníkov na Slovensku, ktorí každý deň prichádzajú do bezprostredného kontaktu s nakazenými pacientmi."

Za jednotlivé kolektívy kliniky si ocenenie prevzali: Doc. MUDr. Igor Stankovič, prednosta kliniky, MUDr. Alena Koščálová, MFc, primárka oddelenia pre dospelých, Mgr. Janka Rothová, vedúca sestra oddelenia dospelých, MUDr. Soňa Gabrišková, primárka oddelenia detí a Mgr. Janetta Vitteková, vedúca sestra oddelenia detí.

Záštitu nad projektom ocenenia zdravotníkov prevzala MUDr. Andrea Letanovská, PhD.,členka zdravotníckeho výboru NR SR, poslankyňa NR SR, zástupkyňa primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), NOÚ.

Cena Rotariánsky zvon

Ocenenie "Rotariánsky zvon" je najvyššie ocenenie Rotary klubu Bratislava, ktorým klub oceňuje činy a prácu, ktoré prispievajú k napĺňaniu myšlienok a cieľov Rotary. Cena sa udeľuje fyzickým osobám alebo inštitúciam za výnimočný počin, za dlhodobý alebo celoživotný prínos.

Rotary klub Bratislava bol založený v roku 1927. Základným poslaním klubu je charita a šírenie myšlienok humanizmu, tolerancie a spolupatričnosti. Jeho činnosť zakázali v roku 1939 fašisti a v roku 1948 aj komunisti. Klub bol obnovený v roku 1990 a venuje sa charitatívnym projektom v sociálnej, zdravotnej, kultúrnej ale aj vzdelávacej oblasti.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti