Lupiny vo vlasoch môžu prezradiť iné ochorenie. Ak sa nelieči, môžete o ne prísť

Gabika Marcinková
Zdroj: Nina Buday/shutterstock.com

Keď nemáte radi chémiu, pomôže vám jedna liečivá bylinka.

Hovorí sa, že vlasy sú koruna krásy. Napriek tomu, že sa o ne pravidelne staráte, možno máte pár problémov. Máte ich mastné, štiepia sa vám končeky, alebo nebodaj ste si našli lupiny. Na posledný problém sme sa pozreli bližšie a máme pre vás pár informácií, čo môžu o vašom zdraví prezradiť.

Lupiny vo vlasoch trápia vyše päťdesiat percent celosvetovej populácie. Muži i ženy si nájdu na hlave biele kúsky odumretej kože, ktoré im padajú na ramená, trápi ich svrbenie a šupinatá pokožka na hlave.

Často siahajú po bežne dostupných šampónoch, ktoré zaručujú okamžité výsledky už po prvom použití. Lenže ak nie je na vine suchá pokožka hlavy, väčšinou sa výsledky nedostavia v takej miere, akú si od ich použitia sľubovali. Veľakrát sú za lupinami plesne, ktoré sa týmto šampónom nedajú vyliečiť.

Suchá koža alebo pleseň

Svrbenie a šupinatenie pokožky na hlave môže byť prejavom oboch možností. Na rozdiel od bežných lupín, sa plesne prejavujú predovšetkým začervenanými mapami. Majú jasne ohraničenie a ložiská vystupujú nad úroveň pokožky. V týchto miestach môžete vidieť aj lámavosť vlasov, ktoré strácajú na kvalite.

Prečítajte si aj: Chcete mať zdravé a krásne vlasy? Tajomstvo je v ich strihaní

Ak sa mykóza hlavy nelieči, môžete v najviac postihnutých miestach dôjsť k úplnej strate vlasov, tzv. alopécii. Je to autoimunitné ochorenie, príčiny môžu byť rôzne - dedičnosť, stres, nesprávne stravovanie. Mapy a šupinatosť pokožky môžete vidieť i na obočí a v okolí mihalníc.

Žiadne čiapky v lete i spanie s mokrými vlasmi

Plesne vo vlasoch sa prenášajú rovnako, ako ktorékoľvek iné. Nakaziť sa môžete použitím kontaminovaného uteráka, priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo si ich jednoducho vypestovať.

Vznikajú aj pri nadmernom zaparovaní pokožky. Je to problém predovšetkým ľudí s dlhými či hustými vlasmi. Jednou z najčastejších príčin ochorenia je nosenie vrkočov a čiapok v sparnom lete, ale aj zime. Rovnako k ich vzniku prispieva aj spanie s mokrou hlavou. Dôvodom je, že kvasinky sa v teplom a vlhkom prostredí množia veľmi ľahko.

Takto sa zbavíte plesne

Keď trpíte mykotickým ochorením pokožky hlavy, musíte sa vždy liečiť. Ako sme písali vyššie, s obyčajným šampónom proti lupinám si nevystačíte. Dôvodom je, že neobsahuje dôležité antimykotiká, napr. ketokonazol, terbinafín alebo grizeofulvín.

Prvý z troch spomínaných zakúpite bez predpisu v lekárni ako šampón, ktorý je nutné aplikovať na vlhké vlasy a nechať pôsobiť niekoľko minút. Ideálne je to opakovať dvakrát až trikrát týždenne.

V prípade, že je stav aj po niekoľkých týždňoch používania nemenný, mali by ste navštíviť kožného lekára. Ten vám povie, ako ste mohli k ochoreniu prísť a predpíše liečbu, píše bety.cz.

Bylinkou na lupiny je žihľava

Podľa viacerých zdrojov lupinám sa dá predísť aj tak, že si nebudete vlasy často fénovať, ale správne oplachovať. Ak niekto nemá rád chémiu, môže na lupiny použiť aj bylinky. Najlepšia je žihľava.

Zdroj: shuterstock.com

Urobte si silný výluh z tejto rastliny a prepláchnite ním po umytí vlasy a pokožku. Môžete do nej pridať aj trošku tymianu, rozmarínu, mäty a šalvie.

Niektoré zdroje uvádzajú, že lupín sa zbavíte aj zmesou 1:1 jablčného octu a vody, kašou zo sódy bikarbóny, roztokom na preležaniny alebo kokosovým olejom so zmenou čajovníkového oleja.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti