Cigarety zdražejú ešte viac, ako sa čakalo. Za tri roky sa ich cena poriadne zvýši

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Out of Time

Ministerstvo financií prekopalo svoj pôvodný plán.

Cigarety výrazne zdražejú. Nie, nejde o správu spred mesiaca, ale o ďalšiu úpravu sadzby spotrebnej dane na cigarety. Ministerstvo financií totiž po medzirezortnom pripomienkovom konaní prekopalo svoj prvotný návrh. Informáciu priniesol portál index.sme.sk.

Čo sa teda udeje? Pôvodne mali cigarety zdražieť v dvoch fázach. Prvý raz vo februári budúceho roka, druhýkrát o dva roky neskôr.

Najnovší návrh už hovorí čosi iné. Tabakové spoločnosti síce nemali problém so zdražovaním, skôr im prekážal skokovitý nárast. Chceli ho tak rozložiť na tri dátumy - vyššie spomínané, plus rok 2022. Ministerstvo si tento návrh vzalo za svoje, lenže po svojom. Aj v roku, ktorý nebol naplánovaný, zavedie vyššie sadzby.

Prvý rok sa tak sadzba zdvihne na plánovaných 76,60 eur na tisíc cigariet. Po starom sa teda v ďalšom roku sadzby meniť nemali, no štát po novom pridal sadzbu aj tu, a to na 79,60 eura. A v treťom roku za zvýši na 84,60. Výsledkom je, že miesto 15,50 eura sadzba stúpne za trojročné obdobie až o 20,50 eura na tisíc cigariet.

Ministerstvo nám potvrdilo, že cena jednej krabičky v roku 2021 stúpne o 40 centov, v roku 2022 o 20 centov a v roku 2023 o ďalších 20 centov. Za tri roky by si teda mali fajčiari priplatiť za cigarety o 80 centov viac.

Rezort naopak oproti pôvodnému plánu zlacnie sadzby dane na bezdymové tabakové výrobky. Namiesto sadzby 207,20 eura za kilogram tabaku budú náplne do zariadenia Iqos zdaňované v roku 2023 sadzbou 187,80 eura.

V každom prípade, aj tak pôjde o veľmi výrazne zdraženie týchto výrobkov oproti súčasnosti.

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cigarety

Dôležité udalosti