V prípade smrti Jozefa Chovanca by mohol byť súd na budúci rok

Statok bude znovu rozdelený na dve polovice
Zdroj: www.demorgen.be/TVnoviny.sk

Belgický minister potvrdil, že pri vyšetrovaní budú akceptovať našich expertov.

Vyšetrovanie smrti Slováka Jozefa Chovanca bude dôkladné a transparentné, pričom Belgicko je pripravené v maximálnej možnej miere spolupracovať so Slovenskom, o čom svedčí aj ochota akceptovať slovenských expertov.

Potvrdil to v rozhovore v Bruseli štátnemu tajomníkovi rezortu diplomacie Martinovi Klusovi vicepremiér a minister spravodlivosti Koen Geens. Predpokladá, že súd by sa mohol konať na budúci rok.

"Požiadal o určitú mieru trpezlivosti, aby urýchlenie vyšetrovacích procesov nešlo na úkor spravodlivosti. Je to podľa neho dôležité nielen z politického hľadiska, ale aj v kontexte dôvery v právny štát v Belgicku," napísal na sociálnej sieti Klus.

Prípad odsúdili slovenskí politici vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej. Národná rada prijala 2. septembra uznesenie, v ktorom vyjadrila ľútosť a znepokojenie nad Chovancovou smrťou na bruselskom letisku Charleroi vo februári 2018.

Zo záznamu priemyselnej kamery, ktorá incident zachytila vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca 16 minút.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

BRUSEL, BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jozef Chovanec

Dôležité udalosti