Minister Krajčí odvolal riaditeľku banskobystrickej nemocnice

Jana Bittó Cigániková, Zlatica Puškárová a Martin Smatana.
Zdroj: TASR

Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosvelta je jednou z najväčších na Slovensku.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí odvolal riaditeľku Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici Miriam Lapuníkovú.

Krajčí už Lapuníkovej poslal dekrét o odvolaní. Riaditeľka to priznala na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2020.

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková nie je s týmto rozhodnutím spokojná. "Banská Bystrica je dnes špička v rôznych veciach. Ako jediní transplantujú pečeň. Je to jedna z najlepších štátnych nemocníc a som presvedčená, že pani Lapuníková je najlepšia riaditeľka," povedala.

Nejde o jediný prípad, keď Krajčí vymenil vedenie nemocnice. V máji odvolal po dlhých rokoch Ladislava Kuželu z postu riaditeľa Národného ústavu detských chorôb. V auguste odvolal vedenie trenčianskej nemocnice. Napätú situáciu musel hasiť aj v Poprade, kde proti novému riaditeľovi spísali zamestnanci petíciu. Krajčí odvolal aj riaditeľa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Hovorkyňa ministerstva zadravotníctva nám v tejto súvislosti poslala stanovisko:

"Cieľom vedenia ministerstva zdravotníctva je transparentné vedenie nemocníc a rovnako aj rozumné vynaloženie finančných nákladov a ich prioritné investovanie do poskytovania zdravotnej starostlivosti. Prax v nemocniciach zároveň ukázala, že model viacčlenného riadenia zdravotníckeho zariadenia sa v praxi vo viacerých prípadoch neosvedčil. Z toho dôvodu postupne v nemocniciach nastavujeme prechod z trojčlenného riadiaceho orgánu Rady riaditeľov na jedno-osobový riadiaci orgán."

Vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici je pani Miriam Lapuníková dočasne poverená riadením daného zdravotníckeho zariadenia až do skončenia riadneho výberového konania. Ministerstvo zdravotníctva vyzýva verejnosť, aby sa zapájala do vyhlásených výberových konaní, rovnako sa tak do výberového konania môže zapojiť aj pani Lapuníková.

K medializovaným informiáciám sa na sociálnej sieti vyjadril aj minister Krajčí: "Pani riaditeľka nebola odvolaná. Tak ako v iných nemocniciach, aj v Roosveltovej nemocnici prechádzame ku zmene neefektívneho a drahého trojmiestneho štatutárneho orgánu späť na jednomiestny orgán. Pani riaditeľka teda musela byť odvolaná z trojmiestneho štatutárneho orgánu, no následne bola v tej istej chvíli aj vymenovaná za jedinú riaditeľku nemocnice. Áno, týmto pádom musí prebehnúť na túto novú pozíciu do 6 mesiacov výberové konanie. Predpokladám, že sa na ňom pani riaditeľka zúčastní. Aspoň tak mi to potvrdila, keď som ju pred dvoma týždňami o tejto zmene informoval. Som prekvapený, že teraz takto zareagovala. Mohla mi povedať, keď som jej to komunikoval, že sa následne rozpúta takáto dezinformačná kampaň. Ale však vieme prečo," napísal.

BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Marek krajčí

Dôležité udalosti