Krajčí: V polovici októbra môžeme mať denne od 260 do 450 nových prípadov nákazy

tlacovka lint_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Každý týždeň stúpa počet infikovaných v priemere o 20 percent oproti tomu predchádzajúcemu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval o aktuálnej situácii v súvislosti s koronavírusom na Slovensku. Uviedol, že odborníci očakávajú v polovici októbra denne od 260 do 450 nových prípadov nákazy.

Priblížil tiež, že od augusta má Slovensko ustálené reprodukčné číslo 1,15. Jeden nakazený človek teda môže nakaziť 1,15 ďalšieho človeka.

Každý týždeň stúpa počet infikovaných v priemere o 20 percent oproti tomu predchádzajúcemu. Súčasné opatrenia podľa ministra nie sú dostatočné na to, aby sa reprodukčné číslo zmenčilo.

Vo štvrtok čaká zasadnutie konzílium epidemiológov, v piatok sa stretnú členovia pandemickej komisie.

O prípadnom zaradení Rakúska a Maďarska do zoznamu rizikových krajín má vláda rozhodnúť do piatka (25. 9.). Dodal, že epidemiologická situácia v týchto krajinách nie je dobrá a neodporúča tam cestovať.


Na súčasnú situáciu reaguje aj Úrad verejného zdravotníctva. To, že sa zhoršuje, sa aj vzhľadom na vývoj v okolitých krajinách dalo očakávať. "V niektorých regiónoch Slovenska pretrváva vysoký nárast potvrdených prípadov COVID-19. Vo zvýšenej miere sa, žiaľ, objavujú aj v doteraz pomerne bezpečných oblastiach," uvádza.

V niektorých regiónoch pretrvávajú epidémie už niekoľko týždňov a regionálne úrady verejného zdravotníctva denne dohľadávajú desiatky kontaktov potvrdených prípadov. Ide o ohniská, ktoré vznikli na rodinných oslavách alebo svadbách (Trenčín), pri návrate zo zahraničia (Tvrdošín, Námestovo), prípadne v športových kluboch (Skalica).

Regionálne úrady verejného zdravotníctva naďalej monitorujú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti a prijímajú opatrenia na regionálnej úrovni.

"Chceme však v prvom rade vyzvať verejnosť, aby sa správala opatrne, dodržiavala opatrenia ÚVZ SR aj regionálnych úradov. Zodpovedné správanie všetkých ľudí je tou najúčinnejšou prevenciou šírenia COVID-19," dodávajú hygienici.

Kapacity jednotlivých úradov sledujú aj na ministerstve. „V niektorých už bola naplnená alebo prekročená, ale zatiaľ nemáme prípad, že by regionálny úrad verejného zdravotníctva povedal, že si nestíha vykonávať prácu," uviedol.

Poznamenal, že už počas leta realizovali nábory a kapacity sa snažia posilňovať. Pripustil však, že stav sa môže zhoršiť. Reprofilizácia lôžok sa bude riadiť podľa epidemiologického semaforu.

Pomôcť môžu nové testy

Pri záchyte infikovaných majú pomôcť aj tzv. skríningové antigénové testy. Vláda schválila nákup 500 000 kusov v zrýchlenom režime.

Antigénové testy sa majú používať na hraniciach, v zdravotníckych zariadeniach, domovoch sociálnych služieb, prípadne pri testovaní ľudí v kritickej infraštruktúre. „Citlivosť týchto testov je 97 až 98 percent zo štandardných PCR testov, takže sa dajú veľmi kvalitne použiť pri záchyte chorých ľudí," vysvetlil Krajčí.

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Ján Rudolf dodal, že SŠHR má skúsenosti s distribúciou zdravotníckych pomôcok pre kľúčové orgány a môže nakupovať tovar priamo. S nákupom má začať okamžite.

„Verím, že ak sú firmy pripravené zásobovať nás, tak behom týždňa, do desiatich dní, by tá distribúcia mohla byť a tie testy by mohli byť u konečných používateľov," uviedol. Cena jedného by mala byť najviac desať eur.

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť tu:

Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího po skončení zasadnutia Vlády SR k aktuálnej epidemiologické situácii.

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 23. septembra 2020

Zdroj: Facebook.com/Ministerstvo zdravotníctvo Slovenskej republiky

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti