Schválené: Za organizovanie zápasov zvierat hrozia roky za mrežami

Záber na nelegálne psie zápasy v Rožňave.
Zdroj: Reflex

Tresty sa zvýšia aj v prípade, že sa nebudete starať o vašich miláčikov.

Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera sa bude trestať prísnejšie. Hroziť budú tresty odňatia slobody až na päť rokov, výška trestu bude závisieť od závažnosti skutku. 

Odobrili to poslanci v novele trestného zákona a zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorý pripravili koaliční poslanci.

Tieto skutky budú po novom zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Zavedie sa tiež nová skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat.

"Cieľom návrhu zákona je zmena systematického zaradenia trestných činov týrania zvierat a zanedbania starostlivosti o zviera, a to ich presunom medzi trestné činy proti životnému prostrediu, kam po správnosti vecne patria. Touto zmenou sa zároveň dosiahne stav, keď skrátené vyšetrovanie o týchto trestných činoch budú vždy vykonávať vyšetrovatelia (konkrétne vyšetrovatelia odboru environmentálnej kriminality PZ)," vysvetlili predkladatelia.

Podľa úpravy pod zvieraťom sa v tejto súvislosti rozumie pes, mačka, hospodárske zviera a chránený živočích držaný v zajatí.

TIP: Nelegálnym psím zápasom sa venuje Kristína Kövešová, pozrite si jej reportáže

Rozsiahlejšia bude i skutková podstata trestného činu organizovania zápasov zvierat. Protiprávneho konania sa v tomto prípade dopustí ten, kto organizuje zápas medzi zvieratami, na tento účel štve zviera proti zvieraťu, cvičí zviera na inom zvierati, chová, drží, obchoduje, alebo inak nakladá so zvieratami alebo také konanie umožní, alebo kto sa zúčastní na organizovanom zápase zvierat.

Ak zákon podpíše prezidentka Zuzana Čaputová, začne platiť 1. novembra.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.