Trápi vás trávenie? Pomôcť si môžete aj doma bez zbytočných liekov

Rokovanie pandemickej komisie, minister Marek Krajčí sa zúčastnil cez telemost.
Zdroj: shutterstoc.com/fizkes

Pomôcť vám môžu banány, aloe vera aj tymian.

Tráviaci systém je veľmi zložitý systém v našom organizme. Väčšina ľudí sa o tom nerada rozpráva, ale problémy s gastrointestinálnym traktom sú bežné.

Je pravda, že trávenie znie úplne jednoducho. Niečo ústami prijmeme, postupne to prejde niekoľkými orgánmi a kľukami, ponecháme si potrebné zložky a zvyšok vylúčime. Pravdou je, že na dosiahnutie tohto jednoduchého trávenia potrebujete prijímať konkrétne množstvá vitamínov, vlákniny a iných potrebných zložiek.

Keďže to nie je vždy jednoduché, nastávajú problémy. Či už ide o zápchu, nadúvanie, hnačku, pálenie záhy a pod. Ide o časté problémy, ktoré sa dajú rýchlo vyliečiť aj liekmi z lekárne bez lekárskeho predpisu.

Mohlo by vás zaujímať aj: Máte často unavené oči? Poradíme vám, ako ich ochránite pri práci s počítačom

„Väčšina problémov s trávením súvisí so životným štýlom a jedlami, ktoré konzumujeme. Prípadne so stresom," potvrdil doktor Anton Emmanuel z Univerzitnej nemocnice v Londýne. Podľa neho majú približne 4 z 10 ľudí súčasne najmenej jeden z tráviacich príznakov, medzi ktorými sú najčastejšie bolesť brucha, zmeny vo vyprázdňovaní, zažívacie ťažkosti a pálenie záhy. Povedal pre nhs.uk.

Pokiaľ to nie je naozaj vážne a nepotrebujete návštevu odborníka, pomôcť si s týmito bežnými ťažkosťami môžete aj doma. Stačí, ak máte Aloe vera, tymian alebo banán, radí portál prostreno.cz.

Tymian

Možno už aj samy máte za sebou skúsenosť z detstva, že v prípade problémov s trávením vám stará mama uvarila tymianový čaj. Zakúpiť sa však dajú aj tymianové sirupy, oleje, krémy či tabletky. V súčasnosti existujú stovky druhov tejto rastliny

Zdroj: shutterstoc.com/Oksana Mizina

Tymian sa predovšetkým používa pri bolesti žalúdka, prípadne prejedení. Obsahuje látku tymol, ktorá pomáha správnemu pohybovaniu potravy zo žalúdka do čriev. Taktiež má silné protikŕčové vlastnosti, ktoré zabraňujú nadúvaniu a črevným kŕčom.

Obnovuje aj črevnú flóru a eliminuje výskyt baktérií v ústnej dutine.

Aloe vera

Výhody Aloe vera nemajú hraníc. Samy sme vám už vo viacerých článkoch radili s jeho využitím v domácnosti aj v liečení zdravotných problémov. Ide o rastlinu, ktorá je určitým všeliekom a taktiež vám môže pomôcť s trávením.

Pri tráviacich problémoch sa odporúča piť aloe gél, ktorý vám pomôže asi zo všetkým, od hnačky, zápchy, až po pálenia záhy. Iba jedna lyžička tohto gélu rozmiešaná v teplej vode vám taktiež pomôže upokojiť podráždený žalúdok.

Banán

Mamy poznajú už celé roky prospešné účinky banánov. Banán obsahuje veľmi veľa vlákniny, ktorá je nesmierne dôležitá pre správne fungovanie čriev. Banánmi môžete vyriešiť vás problém s nadúvaním, so zápchou a s pocitom ťažkosti. Okrem iného obsahuje celú radu vitamínov a je aj dostatočne sýty, takže ideálny na desiatu či olovrant.

Prečítajte si aj: Máte doma prezreté banány? Top recepty, v ktorých chutia dokonale

V dnešnej dobe sa vo veľkom využíva aj pri pečení a varení. Ak nemáte rady samotné banány, môžete si upiecť banánový chlieb, banánové muffiny s očkami, alebo si urobiť banánové lievance.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.