Nastavte si doma pravidlá pre mobily a tablety. Deťom musíte ísť príkladom aj vy

19 Mladi sex a alkohol.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Deti vlastnia prvé mobily už aj v prvej triede.

V dnešnej dobe si bez mobilov a tabletov nevie predstaviť život asi nielen dospelý človek, ale postupne sa dostávajú aj do výchovy detí. Ukazujú im rodičia na nich fotografie, púšťajú piesne, rozprávky a rôzne videá.

Frekvencia

Deti vlastnia prvé mobily už aj v prvej triede, aby sa mohli v prípade potreby spojiť s rodičmi. Je však veľmi náročné určiť si určité pravidlá v ich používaní a dohliadnuť na to, aby sa z nich nestala určitá závislosť. Medzi príkazmi a zákazmi si určite jednotné pravidlá pre obe strany.

Keď deťom zakážete používať mobily, napríklad pri jedení, nepoužívajte ich ani vy. Buďte im príkladom.

Prečítajte si aj: Psychologička: Recept na šťastné deti? Najprv si musíte odpovedať na jednu otázku

Portál maminka.cz upozorňuje na to, že sa deti snažia napodobňovať svojich rodičov a majú vo zvyku opakovať po nich ich správanie. To neplatí iba pri technológiác,h ale aj pri stravovaní a správaní.

Ak ich chcete naučiť zdraviť sa, prosiť a ďakovať, tiež by ste mali byť zdvorilí a používať tieto výrazy. V prípade, že chcete mať zdravé deti a chcete ich presvedčiť, aby jedli zeleninu a ovocie, mali by ste ich jesť aj vy a nie im naložiť brokolicu s karfiolom a sebe vyprážaný rezeň so zemiakmi.

Rovnako skúste vyhodnotiť, ako často vy máte v rukách mobil, tablet alebo ako často sedíte pri televízore. Podľa toho hodnotí dieťa, ako dlho a často to môže samo robiť.

Obsah

Veľmi dôležité je aj kontrolovanie obsahu, ktorý je deťom prístupný. Zamerajte sa na zakázanie vybiehania reklám, aby na nich „nevyskočila" nejaká nie úplne vhodná reklama. Rovnako by ste mali obmedziť ich prístup na niektoré stránky.

Existujú však stránky na pozeranie videí, ktoré sú na prvý pohľad bezpečné. Medzi také patrí napríklad YouTube. Mali by ste však zvoliť alternatívu YouTube Kids, ktorá obsah pre deti filtruje a nedovolí aj nevedomé prekliknutie do iných videí s nevhodným obsahom.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.