Obchodovanie s ľuďmi má rozličné podoby. Dvojica zo Svidníka má trpkú skúsenosť z Anglicka

V Česku napadol prvý sneh.
V Česku napadol prvý sneh. Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Denná, nočná a tak dookola. Takto musel za pásom vo fabrike drieť aj František.

Bez poriadnej stravy, dvanásť hodín denne za pásom v hydinárni a bez výplaty. Takto živorili v Anglicku takmer rok a pol dvaja muži zo Svidníka. Tento prípad potvrdzuje, že obchodovanie s ľuďmi má rozličné podoby.

Denná, nočná a tak dookola. Takto musel za pásom vo fabrike drieť aj František. Keď si mohol v ubytovni oddýchnuť, bolo to ešte horšie. Keďže tam boli staré okná, mal tam zimu, ale aj neporiadok a potkany. Dlhé mesiace nemal spolu s ďalším kamarátom poriadne čo do úst.

Sľubovaná robota sa zmenila na hotové peklo. A pritom to vraj takto pekne začalo. „Prišli na sivom Mercedese z Michaloviec. Sľubovali nám, že sa budeme mať dobre, že nebudeme vonku spať, že budeme mať všetko pri sebe, že budeme mať peniaze, proste všetko," hovorí.

Podľa policajných informácií tohto muža zo Svidníka zlákali prostredníctvom ďalšieho muža súrodenci Milan a Kristína. Tvrdí, že na Slovensko sa mu podarilo dostať za pomoci poľskej charity.

Zo svidníckeho Domu sv. Jozefa takto za prácou do Anglicka vycestovalo asi desať ľudí. Riaditeľ hovorí, že nie všetci mali to šťastie, že sa mohli vrátiť naspäť.

Policajti predpokladajú, že na tomto zločine obchodovania s ľuďmi sa podieľalo viacero osôb a vo vyšetrovaní preto pokračujú.

Nateraz dvojica obvinených sa podľa polície obohatila sumou, ktorá mohla dosiahnuť až 40-tisíc eur. Za tento zločin im po dokázaní viny hrozí až desaťročný trest za mrežami.

Viac v reportáži Pavla Siváka.


SVIDNÍK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PO

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.