Nad Tisovcom majú dechtové jazero. Z opustenej skládky je tisíc ton environmentálnej záťaže

heckoo_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pôvodcom vzniku dechtu bol bývalý závod miestnej vápenky.

Dechtové jazero priamo nad mestom. Viac než tisíc ton environmentálnej záťaže majú v starom kameňolome v Tisovci. Skládka je opustená a nad jej odstránením visí otáznik.

Pôvodcom vzniku dechtu bol bývalý závod miestnej vápenky. Vyvážali ho sem v rokoch 1960 až 1994. Skládka je opustená a oplotená, občas sa sem zatúla zver z lesa.

Primátorka Tisovca v písomnom stanovisku uviedla, že pri pohľade na dechtové jazero jej je smutno. Vyriešenie problému je však v rukách majiteľov objektu. Rovnaký názor má aj minister.

„Obsahuje vyše tisíc ton envirozáťaží, ktoré by mala riešiť na prvom mieste vápenka, ktorá dodnes vlastní tento areál, čiže určenie zodpovednosti je celkom jednoznačné," povedal Ján Budaj, minister životného prostredia.

Spoločnosť CALMIT prebrala vápenku v roku 2001 aj s dechtovým jazerom ako "dedičstvo minulých dôb". Zaplatili už vraj viacero štúdií sanácie.

Prezidentka Zuzana Čaputová hovorí o povinnosti súkromníkov vytvárať fond. Z neho potom budú environmentálnu záťaž sanovať. Čosi ako peniaze bokom v sume 3,1 milióna eur pre dechtové jazero vápenka v Tisovci vraj má.

Kedy začnú miznúť environmentálne záťaže, ako napríklad dechtové jazero nad Tisovcom, je stále len hudba budúcnosti.

Viac v reportáži Ľuba Fronka.


TISOVEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme BB

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.