Na dištančné vyučovanie prechádza 32-tisíc študentov v Bratislave, pridávajú sa aj iné mestá

2102_Oteckovia_21_02_P30_s05e30_dnes_17_55__12___Voyo.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Univerzita Komenského má infikovaných 90 študentov a zamestnancov.

Dve najväčšie slovenské univerzity Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita (STU) prechádzajú na dištančnú formu štúdia.

"Krízový štáb odporúča rektorovi univerzity prijať potrebné opatrenia prechodu z prezenčného vyučovania na distančné vyučovanie," vyhlásili krízové štáby univerzít.

Vedenie univerzít s týmto odporúčaním súhlasilo a od budúceho pondelka (5. októbra) už budú plnohodnotne fungovať na online vyučovaní, tento týždeň sa naň postupné budú pripravovať a zavádzať ho.

Dištančné vyučovanie budú univerzity praktizovať do odvolania. Niektorí študenti, ktorí potrebujú laboratóriá a iné pomôcky, budú študovať individuálnym spôsobom. Ide o stovky študentov z posledných ročníkov.

Ide aj o reakciu na situáciu na univerzitných internátoch, Vysokoškolské mesto Ľudovíta Štúra - Mlyny a internát Družba sú totižto od minulého týždňa v červenej zóne.

Internáty sa zatiaľ nezatvárajú. Tentokrát rektori pristúpili iba k odporúčaniu, v ktorom žiadajú študentov, aby radšej ubytovanie opustili. Tí, ktorí zostanú, budú na internátoch ubytovaní "na vlastné riziko".

Študenti môžu podať dodatok k zmluve, kedy nebude potrebné ich odubytovanie, izba aj ich miesto im na internáte zostane, aby sa po zlepšení situácie na internáty mohli kedykoľvek vrátiť, avšak nebudú musieť platiť plnú sumu za ubytovanie.

Aktuálne má Univerzita Komenského infikovaných 90 študentov a zamestnancov, z nich sú na internátoch ubytovaní ôsmi ľudia (6 Mlyny + 2 Družba). Slovenská technická univerzita má počet nakazených v jednotkách.

Tlačovú konfereniu rektorov si môžete pozrieť tu:


Pridáva sa aj vysoká škola v Trnave

Výučba na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave prechádza na dištančnú formu. Online budú s platnosťou od pondelka prebiehať všetky prednášky a semináre s výnimkou prvých ročníkov, kde bude výučba kombinovaná. Vedenie fakulty tak reaguje na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu. Informoval o tom Peter Krajčovič z FMK.

Pôvodný harmonogram, ako dodal Krajčovič, počítal s kombinovanou formou výučby aj vo vyšších ročníkoch. "Dištančnú formu výučby budeme realizovať do času, kým sa situácia s výskytom pozitívnych prípadov nového koronavírusu nezlepší," uviedla dekanka fakulty Ľudmila Čábyová.

FMK v nadväznosti na súčasnú situáciu už predtým upravila harmonogram akademického roka, kedy o jeden týždeň posunula začiatok semestra na 28. septembra. Pre všetky ročníky okrem prvých sa výučba začala až od pondelka, kedy zároveň prechádza do online podoby.

V prípade prvých ročníkov prebieha výučba zatiaľ kombinovanou formou za prísnych hygienických opatrení. "Skúsenosti z predchádzajúceho akademického roka, počas ktorého sme realizovali dištančnú formu výučby počas celého letného semestra, nám ukázali, že dokáže efektívne nahradiť prezenčnú formu počas mimoriadnej situácie. Zdravie a bezpečnosť študentov je pre nás prvoradá, preto na online výučbu prechádzame aj teraz," doplnila dekanka FMK.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Univerzita Komenského

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.