Ivan Lexa sa po dlhšom čase ukázal na verejnosti, vypovedal v kauze vraždy M. Sýkoru

Krízový štáb na neurčito zrušil všetky hromadné podujatia.
Zdroj: TV Markíza

Jeho výsluch trval pol hodinu.

Ivan Lexa sa po čase objavil na verejnosti. Bývalý šéf tajnej služby vypovedal k starej vražde mafiánskeho bosa Miroslava Sýkoru. No a pred senát sa postavil aj šéf gangu piťovcov Juraj Ondrejčák.

Lexa novinárom pred pojednávaním povedal, že Sýkoru nepoznal a na to, či niečo vie o jeho vražde, povedal: „Počkajte na súd“.

To, čo rozprával v pojednávacej miestnosti, sme si vypočuť nemohli. Predseda senátu totiž vylúčil verejnosť s tým, že môže hovoriť o utajovaných skutočnostiach.

Výsluch Ivana Lexu trval sotva 30 minút. Vo februári 1997, keď Miroslava Sýkoru zavraždili, bol šéfom Slovenskej informačnej služby. „Tých niekoľko otázok, ktoré som dostal, som zodpovedal a bol som poučený, že o podrobnostiach nemám hovoriť. Všetky súviseli s vnútornou štruktúrou SIS,“ zdôraznil pred médiami.

Jednou z úloh tejto inštitúcie bolo monitorovanie domáceho podsvetia. Práve 90. roky sa spájajú s vyčíňaním zločineckých skupín. Na dennom poriadku boli výbuchy, vraždy, vydieranie a násilie všetkého druhu. Mizli nepohodlní, konkurenti aj biele kone. Na Sýkorovu vraždu i to, či o nej vie, sa ho pýtali vraj veľmi okrajovo.

Potom sa pred senát postavil šéf skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák alias Piťo. Odpykáva si 16-ročný trest. Len pred časom sa popriznával k viacerým vraždám. Za tieto zločiny ešte potrestaný nie je. Čaká ho súd.

Zdroj: TASR

Piťo mal v čase likvidácie Sýkoru 21 rokov. V ten deň sa s ním mal stretnúť. Krátko po streľbe sa vraj medzi silnými mužmi podsvetia objavila informácia, kto je za touto vraždou. „Nakoniec sa ustálilo, že to bol človek pod prezývkou Duran, ktorý mal byť za touto vraždou,“ tvrdí Ondrejčák.

Duran bol Peter Križanovič, ktorý sa so Sýkorom mal pohádať pre krádež miliónov v nitrianskej banke. Nasledovala streľba na Durana, po ktorej prišiel o nohu a vražda Sýkoru mala byť pomstou. Piťo povedal, že sa spolu s Duranom spomínal aj ďalší muž pod prezývkou Kofola. A to je Richard Benčič, jeden z obžalovaných z vraždy bossa. On vinu odmieta rovnako ako ďalší traja muži.

Zdroj: TASR

„SIS o tej vražde nevedela, ani ja som nevedel,“ vyhlásil Ľuboš Ferus. Na otázku, či naďalej trvá na nevine, uviedol: „Už v tejto krajine naozaj stačilo. Jeden špinavý feťák je vybraný a vymyslí si niečo,“ doplnil.

Ľuboš Ferus hovorí o kľúčovom svedkovi Robertovi Tóthovi alias Čučovi. Pojednávanie bude pokračovať 26. januára 2021, majú vypočuť ďalších svedkov.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Miroslav Sýkora

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.