Domáce

Sú také malé, že sa zmestia do dlane. Stále viac detí sa rodí predčasne

babatko male.jpg

Môže za to aj náš uponáhľaný život.

Ich životy sú krehké a často visia iba na vlásku. Predčasne sa rodí každým rokom stále viac detí. Najčastejšie v Košickom kraji. Tam je to až 12 percent zo všetkých pôrodov. Príčin je niekoľko. Môže za to aj náš uponáhľaný život.Sú také malé, že niekedy sa zmestia do dlane. Hneď po pôrode preto potrebujú okamžitú pomoc. Taký je aj príbeh týchto dvojičiek. Dievčatko bolo v poriadku pretože dostávalo viac živín. Horšie bol na tom jej braček. "Prestalo mu byť srdiečko bol dvakrát resuscitovaný, kriesený," povedal lekár. "Prekvapením bol hlavne Kubko po pôrode nakoľko sme očakávali, že to budú dve dievčatká no a celá výbavička bola ružová," hovorí mama dvojičiek.

Dnes je všetko v poriadku, obe deti sú zdravé. V minulosti by pravdepodobne nemal šancu na záchranu. "V dnešnej dobe už sme schopný tých 60 - 70 percent detí pod 1000 gramov zachrániť. Našim cieľom je zachrániť ich tak, aby nemali žiadne trvalé následky," hovorí lekár. 

Hlavnými dôvodmi prečo sa deti rodia predčasne je stres, vek a váha mamičiek. "Tak za 25 rokov stúpa hmotnosť matiek, ktoré rodia asi o 10 až 12 kilogramov. Poviete si je to málo, ale z hľadiska ich metabolizmu je to výrazný nárast," tvrdí lekár.Predčasný pôrod môže spôsobiť aj nezamestnanosť. Problémy sú aj s deťmi ,ktoré na svet prídu cisárskym rezom. "Musia dostať opiáty, musia byť v umelom spánku, lebo nie sú schopné dýchať," vysvetľuje lekár. 

Život týmto deťom samozrejme zachraňuje aj najmodernejšia technika. Bez nadácii a podpory ľudí by neonatoligické kliniky úspech na záchranu nemali.
KOŠICE/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.