Kto nakoniec zaplatí búranie prešovskej bytovky? Platenie sa riadne zamotalo

raketa_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Traja úradníci už prišli o prácu.

Štát stále nepreplatil náklady na búranie výbuchom zničenej bytovky v Prešove. Celý proces sa poriadne skomplikoval a hrozí, že mesto bude musieť firme napokon doplatiť celú vymáhanú čiastku. Od konateľa firmy žiadajú, aby fakturovanú sumu upravil podľa znaleckého posudku.

Mesto Prešov poslalo búracej firme za demoláciu, vývoz a triedenie sutín na účet poslalo 781-tisíc eur podľa znaleckého posudku, ktorý si nechalo vypracovať. Podľa primátorky Andrey Turčanovej táto suma je nespochybniteľná.

Dve faktúry boli pôvodne vystavené na sumu vyše milión 18-tisíc eur. Rozdiel v cene radnica odmieta doplatiť. Firmu preto teraz vyzvala, aby faktúry opravila.

„Do dnešného dňa však nemáme k dispozícii opravené faktúry od firmy Matijka, s.r.o, ktoré však potrebujeme predložiť na verifikáciu. Na dvoch pôvodných faktúrach sú totiž v zmysle znaleckého posudku nesprávne uvedené položky,“ konštatoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

Konateľ búracej firmy Peter Matijka nám povedal, že sa o vrátení faktúr dozvedel až od nás. Poradiť sa musí s právnikom, stále trvá na uhradení celej sumy. Tvrdí, že si bude nárokovať čiastku na dvoch faktúrach, ktoré firma dala. „Boli aj v daňovom priznaní, tak pochybujem, že takéto niečo urobí, išla by proti sebe podľa mňa,“ myslí si advokát Patrik Benčík.

Zdroj: TV Markíza

Firma má pritom v rukách tromf v podobe súdneho platobného rozkazu. Mesto sa voči nemu nestihlo včas odvolať. Na radnici za to dostali okamžitú výpoveď tri zamestnankyne. Niektorí poslanci žiadali odstúpenie aj samotnej primátorky, ona však necíti osobnú zodpovednosť.

Mesto sa teraz ocitlo v začarovanom kruhu. Ak firma faktúry neopraví, nebudú mať čo poslať na kontrolu okresnému úradu a štát im nebude môcť zaplatené peniaze refundovať. Ďalší 240-tisícový doplatok môže prísť vymáhať aj exekútor. „Bude to musieť mesto v exekučnom konaní zaplatiť,“ doplnil Benčík.

Už teraz vyčíslil súd trovy konania na 30-tisíc eur. Ďalších 20 percent z vymáhanej sumy si môže pýtať exekútor. Turčanová nám povedala, že mesto robí všetky kroky pre to, aby to nemuseli zaplatiť.

A aby problémov nebolo málo, radnica okrem toho čelí aj trestnému stíhaniu za netransparentný výber búracej firmy. Národná kriminálna agentúra to vyšetruje ako porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Tému dlhodobo sleduje reportér Martin Jedinák.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

PREŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Demolácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.