Desiatky rodičov nechceli prísť o prvé sväté prijímanie detí, zorganizovali ho za pár hodín

Keď sa v pondelok dozvedeli o zákaze hromadných podujatí, rozhodli sa, že to ešte stihnú.

To tu ešte nemali. Desiatky rodičov v Galante boli nútení svoje deti pripraviť na prvé sväté prijímanie za pár hodín. Väčšina rodičov išla z práce rovno do kostola.

Prvé sväté prijímanie už mali mať v máji. Pre „koronu" sa zrušilo, a tak ho preložili na sobotu 3. októbra. Keď sa však v pondelok (28. 9.) dozvedeli o zákaze hromadných podujatí, rozhodli sa, že to ešte stihnú.

Do Rímskokatolíckeho Kostola sv. Štefana prišlo asi 70 ľudí. Prvé sväté prijímanie bolo pre 14 detí v maďarskom a pre ďalších 25 detí v slovenskom jazyku.


Napriek tomu, že zmenu termínu zorganizovali zo dňa na deň, disciplína pri dodržiavaní hygieny bola príkladná.

Všetci mali rúško, pred vstupom do chrámu si dezinfikovali ruky, v laviciach sedeli s dvojmetrovým odstupom a dvere na kostole boli po celý čas pre vetranie otvorené. Deti hostiu prijímali od farára nie do úst, ale na ruku.

Nedeľná omša nebude povinná

V stredu popoludní prišla ďalšia zmena. Účasť na bohoslužbách nebude zakázaná, no v kostole môže byť maximálne 50 ľudí. Rešpektuje to aj Konferencia biskupov Slovenska. Biskupi udelia všeobecný dišpenz od povinnej účasti na nedeľných bohoslužbách. Zároveň dajú inštrukcie kňazom, aby v kostoloch dodržali stanovený počet ľudí.

Zdroj: TASR/AP

„Biskupi preto znovu požiadajú všetkých, aby sa správali zodpovedne, zachovávali nariadenia a brali tak ohľad nielen na seba, ale predovšetkým na druhých, najmä na tých, ktorí sú zraniteľnejší. Jedine spoločný, pokojný a rešpektujúci prístup nám umožní aj druhú vlnu zvládnuť," povedal nám hovorca konferencie Martin Kramara.

Prenosy bohoslužieb by chceli obnoviť prostredníctvom katolíckych médií aj televízie.

Téme sa venoval reportér Roman Ruttkay.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

GALANTA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Galanta

Dôležité udalosti