Pre cenu za opravu cesty na Muráni to iskrí medzi Matovičom a županom Lunterom

Od konca júna sa po nej nedá prejsť.

Padali ostré slová aj klamstvá. Takto vidí šéf banskobystrickej župy dnešný brífing Igora Matoviča. Premiér spolu s ministrom financií označili postup samosprávy za odstrašujúci príklad a pokus o ťahanie peňazí zo štátnej kasy. Banskobystrický župan Ján Lunter hovorí o urážke a nepravdách.

Od konca júna sa po ceste na Muráni nedá prejsť. Z krajiny ju takmer úplne vymazal silný prívalový dážď. Ľudia aktuálne musia využívať 85 kilometrovú obchádzku. Životný rytmus tunajších ľudí riadia semafory. Po obchádzkovej trase sa dá prechádzať len raz za hodinu, všetko si plánujú teda podľa zeleného svetla.

V septembri mali nastúpiť stavebné stroje a začať robiť, to sa ale nestalo. Banskobystrický samosprávny kraj žiadal totiž peniaze od vlády, a to milióny eur. Prvé odhady hovorili o sume okolo 20 miliónov.

Premiér Igor Matovič pre novinármi povedal, že Lunter ho oslovil v polovici augusta s tým, že potrebujú 19 miliónov eur na opravu cesty. Na žiadosť premiéra dostal tento projekt na posúdenie Útvar hodnoty za peniaze, pričom štát položil otázku, aká je najlepšia cena.

Zdroj: TASR

Podľa riaditeľa útvaru Štefana Kišša sa najlepšia cena na tento úsek bude s najväčšou pravdepodobnosťou blížiť k 8 miliónom eur. „Začali sme na 19 miliónoch a hneď, ako sme vstúpili do hry ako zodpovedná vláda, zrazu tu máme cenu 8 miliónov eur. To je 11 miliónov rozdiel," zdôraznil Heger.

Vyjadrenia na brífingu sa dotkli predsedu kraja a očakáva teraz ak aj nie ospravedlnenie, tak verejne prehodnotenie jeho slov, pretože ich považuje vo viacerých bodoch za nepravdivé. „Nie je pravda, že by sme niekedy od nich v písomnej forme žiadali 19 miliónov eur," vyhlásil.

Zdroj: FOTO TASR - Branislav Račko


Taký bol podľa Luntera iba veľmi hrubý prvotný odhad. Na oficiálny list z júla, ktorý župa adresovala ministrom, im nik neodpovedal. Neskôr dostal kraj výsledky štúdie, ktorá sumu na opravu vyčíslila na zhruba deväť miliónov eur. A odovzdali ju útvaru.

Z deviatich miliónov, o ktorých hovorila podľa Luntera štúdia, sa útvaru podarilo urobiť osem, koľko podľa nich reálne bude oprava cesty stať.

Dobrá správa pre ľudí ale je, že štát vyzval všetky stavebne firmy, aby do piatich dni predložili svoje ponuky na opravu strhnutej cesty, to možno opäť znížiť cenu. Tento prístup je podľa šefa útvaru na Slovensku uplatňovaný po prvýkrát.

Samosprávny kraj hovorí, že do prvého snehu by mohla byť cesta spojazdnená aspoň v polovičnom profile. Inak hrozí dopravný kolaps. Obchádzka totiž vedie cez národný park a počas sneženia ju nemožno chemicky posypať. Navyše, budú tam musieť osadiť zábrany, pretože cesta je plna zákrut.

Reportáž spracovali Marian Ujházy a Martina Kašiarová.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján lunter

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.