Novými opatreniami urobil štát veľkým kinám škrt cez rozpočet

Pukance si síce kúpiť môžete, ale zjesť ich musíte doma.

V problémoch sú pre pandémiu aj kiná. Štvrť roka boli úplne zatvorené, teraz im štát obmedzil maximálny počet divákov. Kým menšie kinosály to až tak nezasiahne, veľkým multiplexom urobí výrazný škrt cez rozpočet aj zákaz jedenia a pitia.

Pre koronavírus ich zatvorili v polovici marca, premietať znova začali až v júni. Letné vonkajšie kiná nefungovali takmer vôbec a do tých vnútorných sa ľudia až tak nehrnuli. Horúce večery trávili inde. „Naozaj sme sa nevrátili k tomu stavu z minulého roka. Konkrétne u nás, ak mám porovnať stav tohto roka oproti minulému, tak za obdobie marec - august máme výpadok takmer 80 percent,“ povedal nám PR manažér Cinemax Peter Gašparík.

Koronakríza tak zapríčinila aj vznik „kino-krízy“, o ktorej nahlas hovoria oscaroví filmoví režiséri. Martin Scorsese, či Clint Eastwood spojili sily s majiteľmi kín a požiadali o finančnú pomoc. K iniciatíve sa pripojilo asi 70 ďalších režisérov či producentov.

„Obávame sa o budúcnosť tohto priemyslu. Preto sme americkému senátu poslali list s požiadavkami o pomoc. Pandémia kinám zasadila ničivý úder a tie bez financií zrejme neprežijú,“ tvrdí svetoznámy režisér Martin Scorsese.

Nielen hollywoodske kiná odložili premiéry. Aj u nás sa dlho očakávané tituly budú premietať zrejme neskôr, ako sme čakali. „V prípade väčších štúdiových titulov, tam musíme, bohužiaľ, počkať na celosvetový úzus. Najnovší film o Jamesovi Bondovi alebo viaceré komiksové adaptácie , ktoré boli odsunuté a čaká sa na ich premiéru. Viacerí ju majú stanovenú, ale nevieme, či je pevná a či sa to nebude meniť," vysvetli Gašparík.

No a kolená im teraz podlomilo aj nové opatrenie. Tak ako inde, aj tu môže byť prítomných naraz iba 50 ľudí. „V kine 50 ľudí, ktoré má kapacitu 400 miest, je predimenzované smerom dole, pri 100-miestnom kine je to podľa mňa úplne v poriadku,“ myslí si zástupca kultúrnej obce Juraj Čurný.

„V kine naďalej premietame, samozrejme, pri dodržaní aktuálnych protiepidemických nariadení. Kino pravidelne dezinfikujeme a vo všetkých sálach máme upravený aj počet divákov a sedenie v šachovnicovom modeli,“ reagovala v stanovisku hovorkyňa kina Lumière Simona Nôtová.

Zdroj: TASR

Hygienici opäť zakázali na hromadných podujatiach konzumáciu jedál a nápojov, čo sa týka aj kín. Počas premietania si teda pukance dať nemôžete. Ich predaj nezakázali, a tak si ich môžete zobrať napríklad domov.

„Zákaz konzumácie v kinosále je naozaj kritický, pretože my sme prevádzka, ktorá kombinuje premietanie filmov a predaj občerstvenia. Na naše fugnovanie to má výrazný dopad,“ zdôraznil Gašparík.

Konkurenciou sa im čím ďalej, tým viac stávajú online platformy, ktoré nové filmy často ponúknu hneď po ich premiére. Aj preto kiná príležitostne ponúkajú aj premietanie starých filmových hitov, ktorých sledovanie na veľkom plátne ponúka ľuďom iný zážitok. Samozrejme, pri dodržiavaní opatrení.

Reportáž spracovala Ľubica Janíková.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti