Začína sa obdobie soplíkov. Nie každé kýchnutie je COVID-19, upozorňujú odborníci

Niekedy pomôže klasická liečba s čajíkmi a vitamínmi.

Začína sa obdobie soplíkov a kýchania. Rodičia tak budú musieť riešiť, či dieťa ráno môžu alebo nemôžu poslať do školy. Detská lekárka hovorí, že nemáme prepadnúť panike a každý príznak ihneď pripisovať COVID-u. No napriek tomu to vyzerá tak, že mnohí budú musieť aj počas jesene čerpať OČR-ku.

Sezóna sa začína. Častejšie budeme kýchať, sopliť aj pokašliavať. A to všetko počas rozbehnutej koronavírusovej pandémie, v ktorej nám pribúdajú stovky potvrdených prípadov denne. Ľudia nebudú vedieť len tak rozlíšiť, čo im vlastne je a môžu začať panikáriť.

„Odporúčame ľuďom opäť tzv. telemedicínu, teda kontaktovať svojho lekára telefonicky, skonzultovať svoj zdravotný stav, nejsť zbytočne do čakárne, kde sú ďalší pacienti,“ odporúča hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

To isté platí aj u detí. Tie sa často ráno zobudia s určitými príznakmi, ktoré musí matka popri príprave desiaty vyhodnotiť a rozhodnúť sa, či ho do školy pustí alebo nie.

„Pokiaľ to dieťa pôsobí zdravé, možno dvakrát kýchne, má ľahký vodový soplík, naozaj nič strašné sa nedeje, tak to dieťa do školy môže ísť. V prípade, že to dieťa javí známky ochorenia, začína sa ukladať, má možno zvýšenú teplotu, začína kašľať, tak takéto dieťa naozaj do školy nepatrí,“ tvrdí pediatrička Elena Prokopová.

Hlavná odborníčka pre pediatriu apeluje na nás všetkých, aby sme pri soplíkoch používali zdravý rozum. Rodičia svoje deti poznajú a vedia už odhadnúť, kedy začínajú byť choré. No a zároveň zdôrazňuje, aby sme sa pri prvom zakýchnutí nedožadovali automaticky testov na COVID-19.

„V žiadnom prípade. Tie testy majú význam iba v indikovaných prípadoch. Nie každé kýchnutie je COVID. Treba usúdiť, či nám to vyšetrenie niečo donesie. Ak máme dieťa, ktoré nám príde s takýmito príznakmi, ale nikto iný v rodine nebol v kontakte s COVID-om, nie sú v karanténe, tak je veľmi málo pravdepodobné, že dané dieťa by mohlo mať COVID-19,“ zdôraznila.

Stará dobrá klasika

Ak má teda mierne príznaky, zostaňte s ním doma. Dokonca v tejto komplikovanej dobe nemusí ísť nutne ani do ambulancie. Pediatrička odporúča liečbu klasicky čajíkmi, vitamínmi, ovocím a pokojovým režimom.

Podľa jej slov ľahké prechladnutie veľmi často prejde do troch až piatich dní a potom môže opäť ísť dieťa do školy. Ak si však s chorobou už neviete dať rady - a to platí aj pre dospelých, treba zavolať obvodnému lekárovi a v prípade náhlych dýchacích ťažkostí, sanitku.

Zdroj: Marsan/shutterstock.com

Situáciu však môže skomplikovať aj tzv. školský ranný filter. Niektorí riaditelia opatrenia sprísňujú a podľa nich môžu dieťa, aj pri miernych príznakoch, považovať za infekčné.

„V tomto prípade si myslím, že rodičia by si mali to dieťa jeden deň nechať doma, odsledovať si ho, či naozaj na to dieťa niečo nelezie. Ak sa im zdá dieťa v poriadku, pokojne ho môžu na druhý deň zaniesť do školy,“ dodal Prokopová

Tému spracovali Zuzana Gadušová a Ľubica Janíková.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Chrípka

Dôležité udalosti