Z legendárnej bytovky vo Veľkom Krtíši chcú vysťahovať po rokoch vyše 130 ľudí

17_janikova_sople_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Miestni ho poznajú pod menom žlťák a bývali v ňom ľudia, ktorí sa ocitli v krízovej situácii.

V meste na juhu Slovenska plánujú vysťahovať vyše 130 ľudí z nájomných bytov. Zanedbaná budova vo Veľkom Krtíši bola pre svojich obyvateľov útočiskom. Nájomníci zostali zo správy v šoku.

Bytový dom slúžil obyvateľom, ktorí sa ocitli v krízovej situácii. Niektorí v takzvanom „žlťáku“ žijú aj 15 rokov, že sa im niečo také môže stať, im vôbec nenapadlo.

Bytovka je v zlom stave. Je zamorená hmyzom a potkanmi, bez teplej vody a s poškodenou strechou. „Odmietajú nám sem chodiť firmy, už aj súkromné, na opravy. Dôvodom sú napr. šváby,“ povedal nám primátor Dalibor Surkoš.

Obyvateľov trápi, že sa musia vysťahovať pred príchodom zimy a navyše v období koronakrízy, kedy viacerí nájomníci prišli o prácu. Vysťahovať sa odmietajú.

„Vysťahovanie ľudí na ulicu nie je riešením dlhodobo neutešenej situácie obyvateľov tohto domu,“ myslí si členka výskumného tímu platformy projektu Realistická utópia Veľký Krtíš Martina Růžičková.

Podľa jej kolegyne z platformy Kristíny Jamrichovej sú rôzne spôsoby riešenia, napr. dotácie, ktoré sa dajú čerpať z eurofondov. „Mesto nikdy vlastne nezareagovalo na tieto naše ponuky,“ hovorí.

Mesto nemá náhradné bývanie pre ľudí

Podľa hygieny je blok v neobývateľnom stave a vyžaduje si komplexnú rekonštrukciu. Nespokojní sú však aj obyvatelia okolitých bytoviek. Metský poslanec Augustín Janíček tvrdí, že z 90 percent za to môžu vlastníci alebo nájomníci, ktorí tam bývajú. „Bohužiaľ, teraz, lebo sa všetky tie problémy nahromadili, asi nie je možné ďalej pokračovať,“ dodáva Surkoš.

Rodiny žijúce v neprimeraných podmienkach v tomto bytovom dome majú do konca októbra vysťahovať. Približne 130 osôb, vrátane asi 70 detí. Kam by išli, nevedia.

Mesto nemá pre obyvateľov žiadne dočasné bývanie a nájomné zmluvy im už neobnoví. Budovu chcú vyprázdniť, aby zistili, čo všetko si vyžaduje opravu. Či bytovku zrekonštruujú alebo pôjde k zemi, to závisí od vyčíslenia nákladov.

Reportáž spracovala Michaela Bendíková.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

VEĽKÝ KRTÍŠ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Košice

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.