Počas núdzového stavu platia omnoho prísnejšie sadzby, niektoré tresty sú drakonické

19_vido_organizmy.jpg
Zdroj: Priemyselná kamera

Kolíková si myslí, že to treba zmeniť.

Za krádež čohokoľvek 15 rokov väzenia? To je realita dnešných dní. Počas vyhlásenia núdzového stavu v krajine totiž platia pre všetky trestné činy prísnejšie sadzby. To, že sú takéto tresty drakonické, si uvedomuje aj šéfka ministerstva spravodlivosti. Sľubuje zmenu.

Muž, ktorý sa v piatok (2. 10.) skoro ráno vlámal do cukrárne v Bernolákove dostane prísnejší trest. Vzal okrem peňazí aj iné veci. Zlodej zrejme nepočítal s tým, že táto krádež môže mať pre neho oveľa horšie následky ako inokedy. Pre šíriacu sa pandémiu platí od prvého októbra na celom území Slovenska núdzový stav.

„Z pohľadu trestného práva je potrebné upriamiť pozornosť na fakt, že núdzový stav je podľa Trestného zákona krízovou situáciou, ktorá podmieňuje pri niektorých trestných činov spáchaných počas jej trvania možnosť uloženia prísnejších trestov,“ vysvetlila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Spomínanemu mužovi hrozia nie tri až 10 rokov za mrežami, ale až 15-ročný trest. A tento stav sprísnených sadzieb bude platiť nasledujúcich 45 dní.

„Samotný pojem núdzový stav sa týka všetkých trestných činov. To znamená, týka sa to aj vraždy, ublíženia na zdraví, ale aj ostatných trestných činov,“ vysvetlil nám profesor trestného práva Tomáš Strémy.

Pri trestnom čine útoku na verejného činiteľa je to 12 až 20 rokov, pri trestnom čine všeobecného ohrozenia na 20 až 25 rokov. „Vzťahuje sa to na územie, kde bol vyhlásený ten núdzový stav, keď to bolo v zdravotníctve, vzťahovalo sa to na zdravotníctvo. Keď je to núdzový stav na území celej SR, tak sa vzťahuje na celé územie krajiny,“ hovorí Strémy.

Zdroj: Úrad vlády SR

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej pri bývalom vyhlásení núdzového stavu sa stalo, že došlo napríklad ku krádeži kabelky v zdravotníckom zariadení a za to bol vymeraný trest desať rokov.

Priznala, že má v pláne prísne sadzby pri niektorých trestných činoch zmeniť čím skôr. „Naozaj sa tie sadzby javia až drakonické a v súvislosti aj s výkonom trestu odňatia slobody je na mieste ich prehodnotiť,“ konštatovala Kolíková.

Reportáž spracovala Zuzana Ferenčáková.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Trest

Dôležité udalosti