Minister financií Eduard Heger predstavil reformný plán: Nie je to práca na štyri roky

Týka osem oblastí a verejná diskusia bude do apríla.

Minister financií Eduard Heger predstavil reformný plán Moderné a úspešné Slovensko v ôsmich oblastiach. Týka sa fiškálnej reformy; zelenej ekonomiky; trhu práce a sociálnej udržateľnosti; vzdelávania; vedy, výskumu a inovácií; zdravia; verejných inštitúcií a regulácií a digitalizácie.

„Nie je to práca na štyri roky, ale na desať. Bude to stáť miliardy eur. Urobili sme dokument pre to, aby sme Slovensko posunuli do novej dimenzie. Dnes sme na križovatke a verím, že reformami nastolíme spravodlivosť. Alfou a omegou plánu je mať zdravé verejné financie," vyhlásil šéf rezortu.

Zdroj: mfsr.sk

Podľa jeho slov predstavením dokumentu sa začína na Slovensku diskusia o budúcnosti našej krajiny. „Sú to kvalitné podklady pre kvalitnú diskusiu, ktorú sme odštartovali. Sú tu veci, o ktorých budeme určite aj v koalícii debatovať. Poctivá diskusia sa vedie na základe kvalitných dát, ktorú pripravili odborníci a vyhrali tie najlepšie myšlienky," konštatoval. Verejná diskusia bude do apríla budúceho roka.

Heger tvrdí, že na reformy sú potrebné aj zdravé verejné financie. „Od toho sa bude odvíjať, ako budeme financovať všetky potrebné opravy. Peniaze, ktoré spravuje štát, sú peniaze občanov, štát je len správca a má ich spravovať čo najlepšie,“ myslí si Heger.

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara uviedol viaceré oblasti, v ktorých je potrebné urobiť zmeny. „Najväčšie priority vidíme určite v zdravotníctve a z pohľadu Európskej komisie (EK) je to určite aj zelená ekonomika. EK požaduje, aby boli jasne stanovené míľniky, ktoré bude potrebné dosahovať, po druhé je potrebné zvýšiť implementačnú kapacitu tohto reformného menu,“ priblížil Hagara. Vysvetlil, že v súčasnosti bude diskusia, čo sa dostane do národného plánu obnovy. „Priorita v dohľadnej dobe bude, čo premietnuť do plánu obnovy, a určite bude potrebný konsenzus v spoločnosti aj politický konsenzus,“ doplnil Hagara.

V súčasnosti sa Slovensko nachádza vo fáze prípravy plánu obnovy, ktorý čerpá z dokumentu Moderné a úspešné Slovensko. Definitívny plán obnovy musí byť predložený EK najneskôr do 30. apríla 2021, avšak najskôr až po schválení príslušnej legislatívy na európskej úrovni, čo by malo byť v januári 2021.

Rezort financií už s EK pripravované opatrenia konzultuje. „Dôležitejšia je kvalita, na to chceme klásť veľký dôraz. Chceme aj týmto ukázať, že poctivá diskusia sa vedie na základe kvalitných dát a tak, aby vyhrali tie najlepšie myšlienky. Myslím si, že toto je nová kultúra politiky, ktorú chceme prezentovať,“ dodal Heger s tým, že vláda pracuje na tom, aby boli reformy zrealizované z európskeho nástroja Next Generation EU aj zo štrukturálnych fondov.

„Na viacerých reformách už pracujeme a už sa len pretavia do plánu obnovy. Sú tu ešte oblasti, ktoré sú pootvorené, a chceme počuť aj hlas verejnosti,“ dodal Heger.

Reportáž o reformách pripravil Tomáš Velecký.


BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fond

Dôležité udalosti