Odísť do penzie ešte pred 60. Ministerstvo práce chystá dôchodkovú reformu

Na budúce dôchodky by mali podľa nového plánu prispievať naše deti.

Ústava dnes každému človeku garantuje odchod do dôchodku v 64 rokoch. Na stole ministrov práce a financií vzniká reforma, ktorá naše budúce dôchodky zmení. Vek odchodu do riadneho dôchodku by mohol byť ešte pred 60-kou.

„Po odpracovaní 40 rokov by mal nárok na odchod do dôchodku. Čiže ak niekto robí od 19-ich, tak sa rozhodne, že v 59-ke pôjde. Ak 23-ročný, tak dobre, potom v 63 rokoch môže ísť,“ povedal minister práce Milan Krajniak.

Na budúce dôchodky by mali podľa nového plánu prispievať naše deti. A to doslovne. Z daní a odvodov, ktoré pravidelne odvádzajú štátu.

„Aby časť jeho daní a odvodov mohla ísť priamo jeho rodičom. To by neznamenalo, že by platili viacej, iba žeby z odvodov týchto ľudí ich rodičom pôjde nejaká časť,“ vysvetlil Krajniak.

„Ak to má byť odmena za to, že rodičia vychovali svoje deti, tak lepšie je podporovať rodičov priamo pri výchove detí, a to vtedy, keď sú tie výdavky najväčšie, čiže keď sú tie výdavky malé,“ myslí si analytik Peter Goliaš.

Celý dôchodkový plán dnes ešte nepoznáme. Dôchodkovú reformu chce minister práce Milan Krajniak predstaviť na vláde na budúci mesiac.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Fečovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dôchodkový vek

Dôležité udalosti