Cvikovú pustili na slobodu, Jankovská ostáva vo väzbe. V hladovke chce pokračovať

Jej advokát potvrdil, že tak urobí, ak jej to dovolí zdravotný stav.

Senát Najvyššieho súdu zamietol sťažnosť Moniky Jankovskej a Richarda Molnára na ich prepustenie z väzby, zostanú v nej až do 11. marca 2021. V prípade obvinenej Denisy Cvikovej sa rozhodol pustiť ju ihneď na slobodu.

Média o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová s tým, že Cvikovej končí základná lehota trvania väzby v prípravnom konaní v nedeľu (11. 10.), na rozdiel od názoru sudcu pre prípravné konanie, senát, pre neexistenciu kolúzneho dôvodu väzby, ju ihneď prepustil z väzby na slobodu a neponechal ju v nej do nedeľe.

Reakcia Jankovskej advokáta

Jankovskej advokát Peter Erdős pre TV Markíza potvrdil, že jeho klientka prerušila hladovku z vážnych zdravotných dôvodov na odporúčanie lekárov a nateraz v nej nehodlá pokračovať.

„Zároveň však oznámila, že neustále dochádza k porušovaniu jej základných práv a slobôd a nezákonnému postupu voči nej ako osobe, a tak chce v hladovke pokračovať. Stane sa tak vtedy, keď jej to zdravotný stav dovolí," povedal.

Zdroj: TASR

Nad rozhodnutím NS vyjadril sklamanie, zároveň ho berie na vedomie a rešpektuje. "Vyjadrujem sklamanie vzhľadom na tú skutočnosť, že sudca pre prípravné konanie vo svojom rozhodnutí skonštatoval, že vyšetrovanie neprebieha plynule a plánovito. Tým dochádza k výrazným prieťahom v trestnom konaní, obzvlášť, keď ide o väzobnú vec. Je pre mňa preto nepochopiteľné rozhodnutie odvolacieho súdu," povedal.

"Z ustálenej rozhodovacej činnosti Ústavného súdu v Košiciach a Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu jednoznačne vyplýva, že prieťahy v konaní nemôžu byť na ujmu obmedzenia osobnej slobody jednotlivca," zdôraznil.


Národná kriminálna agentúra obvinila v marci v kauze Búrka 18 osôb, z toho 13 sudcov, z trestných činov podplácania, prijímania úplatku a zasahovania do nezávislosti súdu.

Bývalá štátna tajomníčka za Smer-SD sa mala dopustiť trestného činu v kauze jednej z televíznych zmeniek inštruovaním sudkyne Okresného súdu Bratislava V Zuzany Maruniakovej, aby rozhodla v prospech podnikateľa Mariana Kočnera. Ten bol neskôr za falšovanie tých istých zmeniek neprávoplatne odsúdený spolu s exriaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom na 19-ročný trest odňatia slobody.

Cviková je obvinená z prijímania úplatku, mala Maruniakovej pomáhať s písaním rozsudku v kauze zmenniek.

Proti Molnárovi, ktorý je obvinený z korupčnej trestnej činnosti, vypovedá, tak ako proti viacerým sudcom, niekdajší bratislavský sudca Vladimír Sklenka. Ten mal byť korumpovaný Marianom Kočnerom, ktorý je v kauze tiež obvinený.

BRATISLAVA/zg, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika jankovská

Dôležité udalosti