Vlani by ste už ubytovanie na Silvestra zháňali ťažko, teraz nemajú niektoré hotely ani jednu rezerváciu

Donald Trump a Joe Biden.
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Cestovný ruch zatiaľ nevidí svetlo na konci tunela.

Za normálnych okolností by o takýto čas prijímali rezervácie na posledné voľné silvestrovské termíny. Ak by ešte vôbec nejaké mali. Tento rok sa hotely pasujú s oveľa nižším záujmom turistov o ubytovanie na konci roka.

Tento termín je spravidla jedným z najsilnejších. Koronakríza neobišla ani slovenský cestovný ruch a negatívne dopady cítia hotelieri už niekoľko mesiacov. Okrem samotného Silvestra nevyzerajú ružovo ani vyhliadky na najbližšie týždne.

Po lepšom lete prišla slabá jeseň

Ako približuje Daniel Kulla z bratislavského Hotela Devín, záujem o ubytovanie v jesenných mesiacoch je minimálny a čísla, ktoré dosahujú, sú v porovnaní s minulým rokom extrémne nízke.

Mierne sa to zlepšilo v letných mesiacov, keď odznela prvá vlna pandémie. S nástupom druhej vlny sa situácia znova dramaticky zhoršila.

„Meniť v negatívnom zmysle sa začala po konci školských prázdnin a nástupe druhej vlny v Európe. Mnohí klienti pre opätovné zavádzanie bariér v cestovaní stornovali rezervácie, obchodní cestujúci výrazne obmedzili cestovanie len na nevyhnutné prípady a zároveň boli stornované takmer všetky konferencie a firemné podujatia v jesenných mesiacoch,“ približuje.

Pre hotel bol výsledkom prepad tržieb v septembri takmer o 70 percent v porovnaní s minulým rokom. „Vyhliadky na október, november a december sú ešte horšie – zatiaľ očakávame obsadenosť na úrovni okolo 15 percent,“ dodal Kulla.

Prečítajte ti aj: Bratislava bojuje o každého turistu. Hotelieri hovoria o nápade, ktorý by mohol pomôcť

Neistota pri vývoji epidemiologickej situácie sa premieta aj do rezervácii na zimné obdobie v kúpeľných mestách. Menší záujem o rezervácie v porovnaní s vlaňajškom hlásia aj Trenčianske Teplice. Síce bol september relatívne v poriadku, no už v októbri sa situácia začala zhoršovať.

„Celý svet je momentálne v neistote. Naši hostia si aktuálne nerobia plány do ďalekej budúcnosti, ktorou je v týchto podmienkach mesiac december,“ povedala Veronika Poláčková z hotela Panorama v Trenčianskych Tepliciach.

Podobnú situáciu majú aj na východe krajiny. „V súčasnosti evidujeme veľmi nízky záujem o ubytovanie na všetky nasledujúce mesiace. V niektorých termínoch je dopyt po ubytovaní takmer nulový,“ priblížila Andrea Petriková, manažérka košického Hotela Crystal.

Minulý rok vypredané, dnes poloprázdne

Pred vypuknutím pandémie koronavírusu bolo silvestrovské obdobie mimoriadne obľúbené. Hostia bývali po minulé roky v bratislavskom hoteli kombináciou skupín, ktoré sa k vracali pravidelne a individuálnych cestovateľov, ktorí si prišli vychutnať silvestrovskú atmosféru a ohňostroj „ako na dlani“.

„Bohužiaľ, keďže išlo prevažne o zahraničných hostí, vyhliadky na tento rok sú zatiaľ pesimistické,“ uviedol Kulla.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

V košickom hoteli nemajú momentálne dokonca žiadnu rezerváciu na Silvestra. „Zo strany klientov nie je o daný termín zatiaľ žiadny záujem. Pre porovnanie, v rovnakom období minulého roka sme už evidovali rezervácie na silvestrovské obdobie a o ubytovacie služby bol záujem rovnako ako zo strany domácich, tak aj zahraničných klientov,“ približuje Petriková.

„Počas silvestrovských osláv býval náš hotel plne obsadený. Optimizmus nás ale neopúšťa a dúfame, že sa situácia na Slovensku čoskoro zlepší,“ dodáva Poláčková.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovný ruch

Dôležité udalosti