Na šéfa generálnej prokuratúry oficiálne kandiduje sedem mužov

Premiér pri jednom z nich videl kartelovú dohodu.

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov, potvrdil šéf parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák. Uchádzačmi sú Jozef Čentéš, Maroš Žilinka, Ján Šanta, Rastislav Remeta, Tomáš Honz, Juraj Kliment, Ján Hrivnák.


Čentéša do funkcie navrhli ombudsmanka Mária Patakyová, Rada prokurátorov SR, Slovenská komora exekútorov, ako aj právnické fakulty z Trnavy, Banskej Bystrice, Košíc a dve bratislavské fakulty - Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave a Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy.

Honza navrhla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Hrivnáka nominovala Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave.

Klimenta nominoval Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied.

Remetu poslanci za OĽANO Igor Hus a Ján Krošlák.

Šantu nominoval poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Gyimesi (OĽANO).

Žilinku Slovenská advokátska komora i poslankyňa Petra Hajšelová (Sme rodina).

Reakcie premiéra a šéfa parlamentu

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by uvítal, ak by sa o post generálneho prokurátora uchádzalo viac kandidátov. Pri Jozefovi Čentéšovi, ktorého do funkcie navrhlo viacero subjektov, mal Matovič pocit kartelovej dohody.

Možných uchádzačov v piatok povzbudil, aby sa prihlásili do výberu. Pripomenul, že sa menil zákon na to, aby mohli kandidovať aj osoby, ktoré nie sú z prokurátorského prostredia. Spočiatku Matovič očakával desať až 15 kvalitných uchádzačov, teraz dodal, že aspoň päť by ich mohlo byť.

Zdroj: TASR

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v piatok nevylúčil, že do uzavretia nominácií ešte pribudne návrh na kandidáta z dielne jeho hnutia. Skonštatoval, že politici sa nemajú vyjadrovať k prokuratúre, pretože ide o inú zložku moci, ktorá má strážiť zákonnosť. "Politici by nemali žiadnym spôsobom vplývať, organizovať alebo manipulovať či už so súdmi, alebo s prokuratúrou," povedal.

Parlament má voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ešte predtým majú prejsť kandidáti verejným vypočutím pred ústavnoprávnym výborom, ktoré je naplánované na 19. a 20. novembra. Generálneho prokurátora menuje prezident SR.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti