Ministerstvo už nechce ďalej čakať so zálohovaním PET fliaš a plechoviek

Z plastových fliaš sa môžu vyrobiť tričká, ruksaky, rúry alebo poťahy.

Na Slovensku sa ročne dostane do obehu miliarda PET fliaš a sto miliónov hliníkových obalov. Nekončia však v žltých nádobách, ale na miestach, kde zabíjajú prírodu.

Princípom zálohovania je hlavne to, aby sa takéto železné či hliníkové plechovky neponevierali na poliach, ale skončili v automobilovom priemysle.

Z pet fliaš vyrobia tričká, flísky alebo poťahy. Ak máme čo najviac odpadu dostať späť do obehového hospodárstva, musíme podľa šéfa envirorezortu okamžite spustiť zálohovanie a nečakať na to, kedy si z tvárí stiahneme rúška.

Do konca roka chcú preto vybrať správcu a od prvého januára 2022 spustiť systém zálohovania taký, ako majú napríklad aj Chorvátsku.

Budú brať iba fľaše so slovenským čiarovým kódom, nie všade budú automaty, niekde ich budú musieť obchodníci zbierať a počítať ručne. Zálohovanie bude nasledovné, za pet fľašu 12 centov a za hliníkovú 10 centov.

Ručné počítanie prekáža zväzu obchodu. Podľa nich to malým predajniam prinesie iba starosti a odhadujú, že niektoré aj zaniknú.

Ako to napokon so zálohovaním dopadlo a či našli spoločné riešenie, sa dozviete z reportáže Braňa Tomagu.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PET fľaša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.