Počet agresorov šikany počas pandémie stúpa, tvrdí psychologička

Marek Gudiak sa stal trojnásobným otcom
Zdroj: TV Markíza,

Obrátiť sa môžu na portál odpisemeti.sk.

Každé druhé až tretie dieťa zažilo na Slovensku vo svojom živote rôzne druhy šikany. Tieto údaje počas pandémie koronavírusu môžu ešte narastať. Tak ako stúpa počet domácich násilníkov, stúpa aj počet agresorov využívajúcich hlavne kyberšikanu (šikana cez internet, sociálne siete).

Aj deti, ktoré doposiaľ nemali mobil alebo počítač, ho teraz majú, viac spolu prostredníctvom zariadení komunikujú, píšu si a volajú. Rodičia musia byť preto opatrnejší a mali by občas sledovať komunikáciu ich detí na sociálnych sieťach.

Druhy šikany

Vo všeobecnosti sa rozdeľujú tri druhy šikany. Psychická, o ktorej sa najmenej hovorí a veľmi ťažko sa aj zisťuje, pokiaľ sa jeden z účastníkov neprizná. Dieťa je osamelé, nemá kamarátov a vylučujú ho z kolektívu. Týka sa väčšinou dievčat.

Fyzická šikana sa odhalí najrýchlejšie. Je sprevádzaná agresiou, bitkami, fackami, vyhrážaním a často aj manipuláciou, na ktorú agresor využíva strach obete.

Poslednou je už vyššie spomínaná kyberšikana, ktorá sa považuje za najjednoduchšiu. V online priestore totižto útočník nečelí obeti tvárou v tvár, ale ukrýva sa za počítačom, má určitú anonymitu, ktorá mu dodáva odvahu. Tento druh šikany sa šíri najrýchlejšie.

Určiť rozdiel medzi šikanou a len nevinným doťahovaním u detí je náročné. V nasledujúcom rozhovore Gabriely Kajtárovej so psychologičkou Petrou Arslan Šinkovou sa dozviete, kde je tá hranica. Psychologička vám taktiež poradí, ako postupovať v prípade, že ste obeť šikany, alebo rodič obete či pedagóg, v ktorého triede sa šikana deje.

Rozhovor si môžete pozrieť tu.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šikanovanie

Dôležité udalosti