Svetový deň duševného zdravia, ministerstvo plánuje reformu v oblasti starostlivosti o chorých

Svetový deň duševného zdravia pripadá každý rok na 10. októbra.
Zdroj: TASR

V tejto oblasti je potrebná optimalizácia ambulantnej siete.

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje reformu psychiatrickej starostlivosti. Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Postupne odstránia nesystémové kroky v oblasti starostlivosti o duševné zdravie a jej zefektívnenie v prospech pacientov je jednou z priorít rezortu.


Šéf rezortu Marek Krajčí v tejto súvislosti uviedol, že v tejto oblasti je rovnako potrebná optimalizácia ambulantnej siete. Sľubuje si od toho lepšiu dostupnosť psychiatrickej a psychologickej zdravotnej starostlivosti a tiež skrátenie čakacej doby.

Ambíciou MZ SR je tiež zvýšenie komfortu pacientov na oddeleniach tak, aby Slovensko dosiahlo európsky štandard. "V súvislosti s COVID-19 aj Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v mnohých krajinách bude narastať počet pacientov, ktorí si budú vyžadovať starostlivosť v oblasti duševného zdravia. Potrebujeme nastaviť kvalitne systém poskytovania zdravotnej starostlivosti aj v tejto oblasti," komentoval.

Ministerstvo poukázalo tiež na to, že plánuje vznik centier duševného zdravia, tie sú aktuálne vo finálnej fáze prípravy spracovania. Plánuje tiež zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rôznych typoch domovov sociálnych služieb, takisto pre deti a dospievajúcich. "Chceme podporiť fungovanie denných psychiatrických stacionárov nielen pre dospelých, ale aj pre deti a adolescentov," doplnil Krajčí.

Pandémia koronavírusu

Pandémia nového koronavírusu negatívne ovplyvnila aj duševné zdravie veľkej skupiny obyvateľstva. Počet ľudí, ktorí za posledné mesiace vyhľadávajú odbornú pomoc, prudko narastá, zhoršuje sa i stav stabilizovaných pacientov. Povedal to prednosta I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Jozef Dragašek pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia. Ako tiež nemocnica podotýka, podpora duševného zdravia obyvateľov je dôležitá nielen z medicínskeho, ale i ekonomického hľadiska.

"Za ostatných osem mesiacov sme svedkami prudkého nárastu úzkostných, stresom podmienených porúch. Mnoho dlhoročne stabilizovaných pacientov sa počas pandémie významne zhoršilo," priblížil Dragašek s tým, že odbor nebol na obdobnú situáciu "náležite pripravený". Rezervy vidí v prevencii a tiež zvládaní telemedicíny, ktorá však podľa neho nie je v starostlivosti o duševne chorých pacientov "všeliekom".

Ako o tom informovala Ivana Vaněková z komunikačného oddelenia UNLP, na Slovensku trpí v rámci jedného roka jednou alebo viacerými typmi duševných porúch každý deviaty obyvateľ. "Medzi najčastejšie patria úzkostné poruchy, depresie a poruchy súvisiace s užívaním alkoholu," ozrejmila s tým, že najvyšší výskyt týchto problémov evidujú u ľudí produktívneho veku.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová verí, že na Slovensku sa bude do oblasti duševného zdravia investovať viac a tak, aby každý, kto potrebuje pomoc, ju dostal včas a odborne. Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý si spoločnosť pripomína v sobotu, to uviedla na sociálnej sieti.

Jej príhovor si môžete vypočuť tu.

Svetový deň duševného zdravia

Dnešný Svetový deň duševného zdravia prichádza s obzvlášť silným apelom. Žijeme v mimoriadne náročnej dobe. Naše mysle sú zahltené obavami o zdravie, o životy našich blízkych, ale aj o ekonomickú situáciu, budúcnosť a všetko to, čo táto situácia prináša. Viem, že je to náročné a trvá to už veľmi dlho, ale o to dôležitejšie je dbať o svoje vnútro a pripomínať si, že nič netrvá večne a všetko je len dočasné. Starajme sa oň aspoň tak, ako sa staráme o svoje fyzické zdravie. Každý má svoje vlastné zdroje. Pre mňa je pohladením na duši prechádzka v prírode, pre niekoho iného je to samota, či rozhovor s priateľmi. Ak však narážame na svoje limity, nebojme sa požiadať o pomoc odborníkov. Naša duša si zaslúži špeciálnu pozornosť. Starostlivosťou o ňu, pomáhame nielen sebe, ale aj našim blízkym, rodine a komunite. A v tejto súvislosti verím, že na Slovensku budeme do oblasti duševného zdravia investovať viac, aby každý kto potrebuje pomoc, ju dostal včas a odborne.

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Sobota 10. októbra 2020

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Duševné choroby

Dôležité udalosti