Rezort spravodlivosti meria pracovnú záťaž sudcov, chcú dosiahnuť rovnomerné zaťaženie sudcov

Súd - kladivko
Zdroj: Shutterstock.com

Meranie realizujú priamo sudcovia.

Ministerstvo spravodlivosti SR meria pracovnú záťaž sudcov. Hlavným cieľom projektu je dosiahnuť rovnomerné pracovné zaťaženie sudcov krajských a okresných súdov SR a zvýšenie transparentnosti i efektívnosti prideľovania personálnych zdrojov. TASR to potvrdil hovorca MS SR Peter Bubla.

Meranie realizujú priamo sudcovia, ktorí sa dobrovoľne rozhodli zapojiť do zberu časových údajov o ich činnosti. "Údaje zaznamenajú anonymne formou 'denníka sudcovského dňa' a poskytnú ich Analytickému centru MS SR prostredníctvom elektronickej webovej aplikácie vyvinutej špeciálne na tento účel." spresnil hovorca.

Ďalej uviedol, že metodika prípadov využíva údaje z merania pracovnej záťaže a zameriava sa na hlavné kategórie sudcovských aktivít. "Napríklad vedenie pojednávania, prípravu na pojednávanie, prípravu rôznych druhov súdnych rozhodnutí, administratívne činnosti či iné sudcovské aktivity, ktoré bezprostredne nesúvisia s prideleným prípadom," informoval.

Výskumný projekt by mal byť podľa Bublu schopný zodpovedať na viacero otázok. "O koľko je viac alebo menej časovo náročný jeden typ prípadu v porovnaní s iným? Aký je priemerný čas potrebný na vyriešenie určitého množstva prípadov daného typu? Koľko sudcovského času, respektíve koľko sudcov si vyžaduje spracovanie prílevu nových prípadov na daný súd? Ako alokovať financie a pracovnú záťaž tak, aby zohľadňovali náročnosť prípadov," dodal.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ministerstvo spravodlivosti

Dôležité udalosti