Vinný! Mariana Kotlebu poslal súd na vyše štyri roky za mreže za propagáciu fašizmu

Marian Kotleba po vynesení rozsudku v kauze šeky.
Zdroj: TV Markíza

Voči rozsudku sa odvolal.

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová uznala Mariana Kotleba za vinného v kauze šekov na hodnotu 1 488 eur.

Rozsudok zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd vo výške štyroch rokov a štyroch mesiacov s minimálnym stupňom stráženia vyniesla po vyše deviatich hodinách pojednávania.

Právnici poslanca sa odvolali voči rozsudku, o konečnom treste bude rozhodovať Najvyšší súd. Ak rozsudok ŠTS potvrdí, Kotleba príde o poslanecký mandát ako jeho stranícky kolega Milan Mazurek.

Sudkyňa tak vyhovela záverečnému návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza. Ten navrhol vo svojej záverečnej reči koncom septembra Kotlebovi trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Sadzba v Trestnom zákone za spomínaný paragraf je od štyroch do ôsmich rokov odňatia slobody.

Prokurátor Honz: Konečne sa Slovensko dočkalo rozsudku voči vrcholným predstaviteľom extrémizmu

Kotlebu pôvodne obžalovali z prečinu prejavovania sympatií k hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných práv a slobôd. Trestného činu sa mal podľa obžaloby dopustiť, keď odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici v marci 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1 488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.

Sudkyňa avizovala, že skutok môže posudzovať aj ako založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, čo znamená prísnejší trest.

Predseda ĽSNS mal svoju záverečnú reč takmer osem hodín. Odmietol obvinenia a aj záverečnú reč prokurátora  Honzu. Všetky obvinenia pokladal za absurdné a proces za vykonštruovaný, a súd údajne porušil viackrát jeho práva na obhajobu. Podľa Kotlebu bol prokurátor ÚŠP počas celého procesu v dôkaznej núdzi.

"Prokurátor, keď podával obžalobu, mal byť presvedčený o tom, že má dostatok dôkazov a nie že počas celého procesu sa dopĺňali nové a nové dôkazy," vyslovil názor Kotleba. "Nepreukázalo sa, že by som trestný čin spáchal. Som z procesu rozčarovaný a sklamaný, očakával som, že štát bude dodržiavať zákonnosť procesu," povedal.

Podujatie, na ktorom v roku 2017 rozdal šeky do troch rodín, označil za národné a kultúrne. Predseda ĽSNS počas svojej dlhej reči spochybňoval aj výpovede troch znalcov, ktorí svedčili v rámci pojednávaní od marca tohto roku. "Nie som si vedomý, že by som sa dopustil trestného činu," zdôraznil.

Napriek trom napomenutiam, respektíve prerušeniam samosudkyne Ruženy Sabovej, aj jednej udelenej pokute, sa venoval legislatívnym návrhom ĽSNS, teda veciam, ktoré podľa slov sudkyne nesúviseli s procesom a s predmetnou žalobou. Sabová ho upozornila, že prednáša nesúvisiace veci, čo môže napĺňať znaky pohŕdania súdom.

Reakcie po vynesení rozsudku.


BRATISLAVA/TASR, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme šeky

Dôležité udalosti