Vláda má povedať, podľa čoho prijíma aktuálne opatrenia, vyhlásil Pellegrini

Podotkol tiež, že občania nie sú zodpovední za aktuálnu situáciu, ako im to pred pár dňami "vykričal" premiér Matovič.

Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho chcú na utorkovej (13. 10.) mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR iniciovať uznesenie, ktorým má plénum požiadať vládu a kompetentné orgány, aby predstúpili pred poslancov a podali informácie, na základe ktorých sa prijímajú súčasné epidemiologické opatrenia.

Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii. Dodal, že ak toto uznesenie NR SR odmietne, iniciovať budú poslanecký prieskum. Pellegrini tiež podotkol, že občania nie sú zodpovední za aktuálnu situáciu, ako im to pred pár dňami "vykričal" premiér Igor Matovič (OĽaNO). Tvrdí, že zodpovedný je premiér a jeho vláda.

"Je pravdou, že nikto z nás netuší, ako tie rokovania prebiehajú, čo sa tam rozpráva," podotkol Pellegrini v súvislosti s rokovaniami pandemickej komisie vlády a ústredného krízového štábu (ÚKŠ). Preto by podľa neho mala vláda poskytnúť podklady, dáta a informácie, na základe ktorých prijíma opatrenia. Tvrdí, že ľudia sa pýtajú na zmysel a opodstatnenie prijímaných opatrení.

Chce preto, aby vláda a kompetentné orgány vrátane Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a Národného centra zdravotníckych inštitúcií (NCZI) predstúpili pred parlament s týmito informáciami. Doplnil, že v prípade neschválenia uznesenia budú iniciovať poslanecký prieskum na ÚVZ i NCZI.

Pellegrini opätovne vyhlásil, že vláda podcenila letné mesiace a prípravu na druhú vlnu pandémie. Vyzval ju, aby urýchlene rokovala o poskytnutí pomoci všetkým segmentom dotknutým opatreniami proti pandémii. Poukázal na to, že mnohé segmenty ešte neboli odškodnené ani za prvú vlnu a má obavy, že mnohé firmy, ktoré s ťažkosťami prvú vlnu ako tak prežili, druhú už neprežijú.

Podotkol tiež, že v časoch, keď sa vyžaduje dôvera vlády a konsenzus, je neprípustné, aby bola verejnosť svedkami roztržky dvoch predstaviteľov štátu. "Ako je možné, že predseda vlády dopustí takýto signál spoločnosti, ak chce následne nejakú disciplínu, dôveru a držiavanie pravidiel," uviedol v súvislosti s roztržkou premiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) cez médiá a na sociálnej sieti po nedeľnom (11. 10.) rokovaní ústredného krízového štábu.

Prečítajte si aj: Nedeľné testovanie odhalilo ďalšie stovky prípadov nákazy koronavírusom

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti