Africký mor ohrozuje potravinovú bezpečnosť. Každý Slovák musí nahlásiť neregistrovaný chov prasiat

Ilustračná snímka.
Zdroj: TARS/AP

Ak tak neurobia do 23. októbra, hrozí im pokuta.

Chováte doma prasiatko a nevedia o tom veterinári? Rezort pôdohospodárstva spustil takzvanú prasaciu amnestiu. Každý drobnochovateľ môže nahlásiť neregistrovaný chov ošípaných a nebude nijako sankcionovaný. Kto to ale počas nasledujúcich dvoch týždňov neurobí, tomu hrozí pokuta a zákaz ďalšieho chovu.

Africký mor ošípaných ohrozuje podľa rezortu pôdohospodárstva čoraz viac slovenskú potravinovú bezpečnosť. Celkovo je u nás registrovaných 7100 fariem a nahlásených vyše pol milióna ošípaných. Až 26 najväčších chovateľov žije v strachu, pred morom chránia 360-tisíc zvierat.

Neregistrovaní chovatelia sťažujú veterinárom ich úsilie dostať nákazu AMO pod kontrolu. Rezort preto spustil amnestiu, domácich farmárov to nebude nič stáť.


Ak nemajú prístup k internetu, stačí aby zavolali na najbližšiu regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, s ktorými registráciu vyplnia.

Ak by chcel niekto chov ošípaných zatajiť, hrozí mu pokuta až 400 eur, v prípade podnikateľov až 3500. 

Drobnochovatelia majú čas do 23. októbra. Po tomto dátume spustia v pondelok 26. októbra veľkú intenzívnu celoslovenskú kontrolu. To už ale potom nebude len o pokutách. Veterinári hrozia aj likvidáciou chovu.

Každý nekomerčný chov musí podľa veterinárov spĺňať podmienky biologickej bezpečnosti, zvlášť opatrní musia byť chovatelia v oblastiach, kde nákazu potvrdili. Ak by podľa rezortu k takýmto opatreniam nepristúpili a nákaza by sa dostala do najväčších fariem, Slovensko by v tejto komodite stratilo aj zvyšok sebestačnosti, ktorý je na úrovni 37 percent.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ošípané

Dôležité udalosti