Slovensko zrejme zasiahnu povodne. SHMÚ už vydal aj výstrahu 3. stupňa

Brittany Gonzales prišla o bábätko
Zdroj: TASR/AP

V platnosti sú aj naďalej hydrologické výstrahy.

V okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves platí výstraha tretieho stupňa pred povodňami a výdatnými zrážkami. Tretí stupeň výstrahy pred dažďom vydali meteorológovia aj pre okres Košice-okolie. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Výstrahy pred povodňami a výdatnými zrážkami platia počas utorka na celom území Slovenska a pokračovať majú aj počas stredy (14. 10.). V okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice-okolie sa predpokladá výskyt dažďa s úhrnom zrážok 40 až 60 milimetrov.
Na väčšine západného a východného Slovenska platí prvý stupeň výstrahy pred povodňami a dažďom, v okresoch stredného a severného Slovenska platí druhý stupeň výstrahy.

SHMÚ upozorňuje aj na prudké stúpanie vodných tokov. V platnosti sú aj naďalej hydrologické výstrahy na povodne z trvalého dažďa takmer pre celé územie Slovenska, s výnimkou krajného východu.

"Podľa očakávaných predpovedí, vzhľadom na trvalý dážď takmer na celom území, na tokoch je vzostup až výrazný vzostup vodných hladín," uviedli meteorológovia s tým, že výnimkou je len slovenská časť povodia Dunaja, stredného a dolného Ipľa, kde je mierny vzostup vodných hladín.

Aktuálne je na 24 vodomerných staniciach dosiahnutý alebo prekročený stupeň povodňovej aktivity, prevažne v povodiach horného Váhu, Hornádu a Torysy. Tretí stupeň povodňovej aktivity (SPA) je na Levočskom potoku v Markušovciach, druhý SPA je na Hnilci vo Švedlári a Stratenej, na ostatných tokoch je doposiaľ prvý SPA.

SHMÚ očakáva počas utorka aj naďalej mierny až výrazný vzostup vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia stupňov povodňovej aktivity na ďalších tokoch.

Zdroj: shmu.sk

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti