Bývalý sudca Polka i ostatní muži z akcie Plevel ostávajú vo väzbe

S Milanom sa odfotil známy športovec
Zdroj: koláž:TVNOVINY.sk/TASR

Podľa vyšetrovateľa NAKA majú byť súčasťou korupčnej schémy na žilinských súdoch.

Bývalý žilinský sudca Pavol Polka ostáva naďalej vo väzbe. Senát Najvyššieho súdu zamietol jeho sťažnosť voči nej na základe rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica zo 17. septembra.

Ako média informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová tovnaký postoj sudcovia NS zaujali aj k sťažnostiam ďalších mužov z akcie Plevel - Jurajovi Filipovičovi, advokátovi Ľubošovi Mahdoňovi a Polkovmu kolegovi Danielovi Bérešovi, ktorému navyše senát rozšíril dôvody väzby aj o preventívnu väzbu.

Policajti rozkrývali mašinériu roky

Všetci mali byť podľa vyšetrovateľa NAKA súčasťou korupčnej schémy na žilinských súdoch. Mašinériu rozkrývali roky, pomohli svedectvá kriminálnikov, podnikateľa, ktorý doteraz všetko popieral, odposluchy či komunikácia medzi aktérmi.

Dlhoročný sudca Pavol Polka je od mája je v dôchodku. Hoci sa viackrát ocitol minimálne v operatívnych preverovaniach, policajti ho zadržali 16. seprembra. Na krku má obvinenie z prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Podľa vyšetrovateľa NAKA mal byť emeritný sudca súčasťou korupčnej schémy - brať peniaze za rozsudky či rozhodnutia o väzbe v prospech tých, čo eurá ponúkali. Denník N napísal, že na žilinských súdoch existoval aj akýsi cenník za vybavené rozhodnutia. Sumy sa v ňom pohybovali v tisícoch eur, v závislosti od náročnosti veci.

Súčasťou korupčnej mašinérie mal byť advokát Ľuboš Mahdoň aj okresný sudca Daniel Béreš, ktorého väzobné stíhanie musel povoliť ústavný súd.

Viac sa o kauze Plevel dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Plevel

Dôležité udalosti