Minister Krajniak predstavil veľkú dôchodkovú reformu. Odborníci majú viaceré výhrady

Ilustračná snímka.
Zdroj: Robert Kneschke/shutterstock.com

Zrušiť sa má napríklad súčasný dôchodkový strop aj úľavy pre ženy za vychované deti.

Bonus pre rodičov, individuálny dôchodkový strop aj povinný vstup do 2. piliera. Minister práce Krajniak vyrukoval s náčrtom, ako si predstavuje zmeny v dôchodkoch. Napísané majú byť priamo v ústavnom zákone, aby garantovali stabilitu v penziách. Nie všetky návrhy sa ale odborníkom pozdávajú.

Veľkú reformu v dôchodkoch, aby sme ich do budúcna vládali ufinancovať, si Matovičova vláda napísala do programu. Teraz poznáme aj jej základné kontúry. Minister Krajniak chce čiastočne použiť peniaze z európskeho fondu obnovy, aby prekopal nastavenie penzií.

Zmien má byť hneď niekoľko. Zrušiť sa má napríklad súčasný dôchodkový strop aj úľavy pre ženy za vychované deti. Miesto toho by mal mať každý možnosť ísť do penzie po odrobení aspoň 40 rokov. Obdobie starostlivosti o deti sa má vykompenzovať pri výpočte dôchodku. 

Do dôchodkových zásad, ktoré budú v parlamente potrebovať ústavnú väčšinu, by sa mal dostať aj povinný vstup do 2. piliera, stratégia investovania vo fondoch či ako sa majú zvyšovať penzie.

O zákone zrejme bude široká debata. Ministerstvo ho chce dať na pripomienkovanie v novembri. Odkedy by mal platiť ešte nie je jasné.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti